Puls Świata
Piątek, 28 kwietnia 2017www.puls-swiata.pl
Puls Świata


RAPORT: Birma

UCHODŹCY W POLSCE

NORYLSK: Miasto-widmo

KINO AFGANISTANU

Cenzura Internetu w Chinach

Mały Tybet w Nepalu

ARGENTYNA: Okruchy dyktatury

Strefa Kultury:
Literatura

Teatr

Kino

Muzyka

Wystawa

Kanon

BIBLIOTEKA:
LINKI

KSIĄŻKI

DOKUMENTY

GALERIA FOTO

 
ZALOGUJ

BIBLIOTEKA - KSIĄŻKI

[ KAMBODŻA ] Peter Fröberg Idling „Uśmiech Pol Pota”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010
Reportaż, dokument, książka historyczna... „Uśmiech Pol Pota” to wielogatunkowa opowieść o dyktaturze Czerwonych Khmerów i piętnie, jakie zostawiła ona na współczesnej Kambodży.

[ KAMBODŻA ] Peter Fröberg Idling „Uśmiech Pol Pota”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010 1
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010
Idling przez lata pracował jako dziennikarz, a potem radca prawny jednej z organizacji humanitarnych działających w Kambodży. Podróżując i pracując w tym azjatyckim kraju przez kilka lat zbierał materiały, z których w końcu powstała ta książka (wydana została w 2006 r.). Autor do dziś współpracuje z największymi szwedzkimi dziennikami.

 „Uśmiech...” to opowieść złożona z ponad dwustu dosyć krótkich „obrazków” – obejmujących zarówno reporterskie refleksje Idlinga, jak i opowieści jego rozmówców, fragmenty dokumentów, czy wygrzebane w różnych źródłach informacje o Pol Pocie i jego Czerwonych Khmerach. Są tu informacje, o których słyszeli wszyscy, którzy kiedykolwiek interesowali się rządami tego ugrupowania czy historią najnowszą – ale są też pozbierane pieczołowicie anegdoty (jak ta o meczu rozgrywanym przez młodego Pol Pota z ludźmi, których wiele lat później miał skazać na śmierć), są propagandowe hasła reżimu („jeśli chcesz zniszczyć wroga, musisz go zniszczyć w sobie samym!”), są też unikalne relacje Szwedów, którzy odwiedzali Kambodżę w latach 70. – dziennikarzy, lekarzy, działaczy różnych organizacji pozarządowych. I dziesiątki dokumentów – od skrupulatnie opisywanych przez autora fotografii po cytaty z raportów USAID z połowy lat 70.

Ale Idling sięga do dokumentów i relacji jeszcze wcześniejszych: z lat 50. – by pokazać jak rodził się przyszły okrutny azjatycki dyktator, jak w Azji toczyła się lokalna wojna Wschodu z Zachodem, jaką rolę w tamtych wydarzeniach odgrywał król Norodom Sihanouk (skądinąd jedyny chyba monarcha, który otwarcie sympatyzował z komunizmem – za to we własnym państwie mordujący komunistów bez większych zahamowań). Dowiadujemy się, dzięki komu i w jaki sposób na gruzach rozpadającego się królestwa rodziła się Demokratyczna Kampucza – mający przed sobą ledwie cztery lata życia totalitarny eksperyment Czerwonych Khmerów. Te cztery lata również są tu opisane w skrupulatny, obrazowy, literacki wręcz, sposób. Autor nie szczędzi czytelnikom okrutnych szczegółów, a zarazem stara się też oddać swoiste emocje oprawców – którzy nigdy nie „stracili” żadnego przeciwnika reżimu, oni ich „miażdżyli”.

W opowieści, jaką snuje szwedzki dziennikarz, niebagatelną rolę grają też dzisiejsze próby rozliczenia reżimu oraz blizny, jakie zostawił on na kraju i jego mieszkańcach.

Ciekawą i rzadko poruszaną w literaturze na temat czteroletnich rządów Pol Pota tematyką jest powolne przeciekanie w świat informacji o tym, co dzieje się w Demokratycznej Kampuczy. Bo choć praktyki reżimu już po kilku miesiącach, najdalej dwóch latach, nie były wielką tajemnicą, to nie oburzony Zachód, czy choćby bardziej „cywilizowani” towarzysze z bloku wschodniego czy zachodnich partii komunistycznych, doprowadzili do upadku systemu. Ba, wielu z nich wyspecjalizowało się w obronie polityki Pol Pota. Stało się tak wskutek interwencji – opartej na ściśle pragmatycznych, politycznych, ambicjonalnych, po trochu mocarstwowych przesłankach – sąsiedniego komunistycznego Wietnamu. Na kartach „Uśmiechu...” niektórzy z dawnych apologetów próbują też tłumaczyć (lub odmawiają tego wytłumaczenia), dlaczego niegdyś usprawiedliwiali dyktaturę Pol Pota.

Książka Idlinga nie jest pierwszą publikacją na temat najtragiczniejszego epizodu w najnowszej historii Kambodży. Jest to jednak pozycja wyjątkowa. Autor niewątpliwie włożył wiele wysiłku w to, by reżim Czerwonych Khmerów opisać możliwie obrazowo, nawiązując nie tylko do prac znanego już polskim czytelnikom Svena Lindqvista, ale też wzorując się na reportażach np. Ryszarda Kapuścinskiego. W efekcie „Uśmiech...” jest też literaturą wysokiej próby. Natomiast dzięki ogromowi pracy – zarówno reporterskiej, jak i tej, jaką Idling wykonał, przedzierając się przez archiwa – jest to również doskonałe uzupełnienie naukowych czy politologicznych prac, jakie już w Polsce opublikowano.

Polecamy!

(mj)


wersja do wydruku
POZOSTAŁE:

Legendarna już dzisiaj książka. Pierwsze wydanie ukazało się w 2000 r. lecz poza wąskimi grupami ekspertów i dziennikarzy zajmujących się Azją Środkową, przeszło bez echa. Sytuację zmieniły zamachy 11 września i amerykańska operacja w Afganistanie. Była to wówczas jedyna właściwie ogólnodostępna pozycja stanowiąca kompendium wiedzy o współczesnym Afganistanie i rządach talibów. Zjeżdżający do Afganistanu korespondenci wojenni (dziś wojna tu, jutro tam…) masowo wykupowali książkę Rashida w pakistańskich księgarniach. Zaczęto ją również tłumaczyć na kolejne języki – a wynikiem tego zainteresowania jest również polskie wydanie. Ahmed Rashid, pakistański dziennikarz – przez kilkanaście lat korespondent „Far Eastern Economic Review” oraz publicysta „Daily Telegraph”, „International Herald Tribune”, BBC World Service, współpracownik RFI i Radio Australia – Afganistanem zajmował się od początku lat 80.

Relacja hiszpańskiej dziennikarki z podróży do Pakistanu i Afganistanu latem 2000 r. Autorka zajmuje się problematyką sytuacji kobiet na świecie – w tym przypadku skoncentrowała się na Afgankach. W książce sportretowane zostało środowisko afgańskich uchodźców w Pakistanie oraz kobiece „podziemie” w Afganistanie.

Dogłębna analiza ruchu neotalibów – czyli odradzających się po upadku reżimu w 2001 r. afgańskich talibów. Pierwsza po polsku – i jedna z nielicznych w światowej literaturze – próba opisania odradzającej się rebelii afgańskich i pakistańskich fundamentalistów. Rebelii zupełnie odmiennej od tego, z czym mieliśmy do czynienia przed 11 września.

Jedna z najlepszych i literacko najpiękniejszych książek reporterskich o Afganistanie. Rodzinna saga, w której bez zbędnego patosu, zachwytów i ubolewań, opisano życie afgańskiej rodziny z Kabulu.

Skondensowane kompendium wiedzy o dziejach Afganistanu. Spektrum dziejów od starożytności po dni poprzedzające radziecką interwencję.

XX-wieczna historia Afganistanu – od Habibullaha po upadek talibów. Praca z serii „Historia państw świata w XX i XXI wieku”.

Interesująca kompilacja faktograficzna o Afganistanie lat 1989-2001, a zwłaszcza o okresie rządów talibów. W pewnej mierze oparta na materiałach dostępnych w Internecie, raportach organizacji międzynarodowych, rocznikach. Ostatnia część pracy – dotycząca wydarzeń zachodzących jesienią 2001 r. – została wzbogacona obserwacjami autorki, przebywającej wówczas w Stanach Zjednoczonych.

Afganistan teoretycznie jest dziś republiką, choć niektórzy twierdzą, że nigdy nie będzie – gdyż Afgańczycy republikanizmu i idącej za nim demokracji w zachodnim rozumieniu nigdy nie zaakceptują. Jolanta Sierakowska-Dyndo opisała rozwój myśli republikańskiej w tym kraju i jego konsekwencje.

Pozycja o charakterze wybitnie naukowym. Autorka jest jedną z najwybitniejszych znawczyń Afganistanu oraz meandrów życia i myślenia jego mieszkańców. W tej pozycji skupiła się na poszukiwaniu i budowaniu z analizowanych „symboli, znaków i przekazów” wiedzy o tym, w jaki sposób myślą Afgańczycy. Co nie mniej ważne, książka jest też próbą przełożenia tytułowej „wyobraźni” na myślenie człowieka Zachodu – począwszy od wytłumaczenia niektórych zawiłości języków Afganistanu (zarówno używany na zachodzie kraju dari – odmiana języka perskiego – jak i dominujący na wschodzie pasztu, obejmują dziesiątki słów znaczeń wzajemnie nieprzetłumaczalnych), poprzez odmienne tradycje kultywowania religii, po wpływy polityczne.

Wspomnienia Polaka służącego w szeregach Armii Czerwonej podczas wojny w Afganistanie.

Wbrew pozorom to nie zbiór reportaży, a raczej praktyczny przewodnik po historii, realiach i zagrożeniach czyhających na „obcych” w Afganistanie.

Reportaże afgańskie Krzysztofa Mroziewicza z lat 80. Barwna, naszpikowana szczegółami i anegdotami reporterska opowieść ówczesnego korespondenta PAP w Azji. Dobra i dla specjalistów, i dla miłośników literatury faktu – choć trzeba też brać pod uwagę, że autor – mający olbrzymią wiedzę o problemach regionu – zwykł ze znawstwem żonglować nazwami dziesiątek ugrupowań, co dla osób niezorientowanych w realiach Afganistanu końca lat 80. może stanowić problem.

„Reporterska” praca orientalisty związanego z Uniwersytetem Warszawskim, Piotra Balcerowicza. Autor kilkakrotnie odwiedził Afganistan, zaś podstawą materiału zebrango w książce stała się podróż odbyta latem 2001 r. na zaproszenie „ministerstwa spraw zagranicznych” Sojuszu Północnego. Książka ukazała się wkrótce później, znowuż – poniekąd na fali zainteresowania talibami po zamachach 11 września.

Afganistan czasu wojny z Armią Czerwoną. Autor – który wyjechał z Polski na początku lat 80. do Wielkiej Brytanii, a tam zaczął pracować m.in. jako korespondent wojenny w Angoli i Afganistanie (zdobywca pierwszej nagrody World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich) – opisuje własną podróż przez terytorium ogarniętego wojną Afganistanu.

Prosta opowieść o trudnej podróży – książka niemieckiego pisarza to reportaż z podróży przez Afganistan, od Kabulu po Kunduz.

Książka wydana w czasach apogeum wojny między afgańskim ruchem oporu a Armią Czerwoną. Stąd też nie należy się tu spodziewać nadmiernej wylewności dla mudżahedinów i krytyki działań ZSRR. Choć i – na szczęście – sam autor powstrzymał się od ideologicznych peanów na cześć Wielkiego Brata, a Afgańczyków opisuje z nutą sympatii.

Losy „przeciętnej” Afganki, miotanej przez zawirowania ostatniego, burzliwego ćwierćwiecza afgańskiej historii.

Tak wartka, że aż bliska beletrystyki opowieść o początkach wojny w Afganistanie. Niemniej jednak to literatura faktu – Tom Carew, były żołnierz SAS, był pierwszym zachodnim agentem (po dziś dzień takich jak on nazywa się oficjalnie doradcami lub instruktorami), który został przerzucony do Afganistanu, by wspierać mudżahedinów w walce z Rosjanami. I choć barwność opisów oraz biografii autora może być odbierana jako koloryzowanie relacji – nie sposób jednak odmówić tej książce reporterskiego zacięcia, walorów dokumentu i odbiegania od afgańskich realiów (konsultantem polskiego wydania był orientalista Bogusław R. Zagórski).

Jedna z najlepszych książek reporterskich ostatnich lat, pewna pozycja w kanonie polskiego reportażu. Autor, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, połączył w niej olbrzymią wiedzę o Afganistanie, doświadczenia zebrane podczas podróży reporterskich po tym kraju, a wreszcie – talent literacki.

Wstrząsający reportaż – kontynent i choroba splecione w morderczym uścisku. Książka powstała po dwóch latach przygotowań i zbierania materiałów. Potem Leszczyński zwolnił się z pracy i wyjechał do Afryki. Zebrane w książce relacje są owocem tej podróży. Uzupełniają je zdjęcia Krzysztofa Miękusa oraz krótkie notki o charakterze popularno-naukowym autorstwa Sławomira Zagórskiego, szefa działu NAUKA „Gazety Wyborczej”.

Właściwie pierwsza w Polsce i, jak dotąd, jedyna książka poświęcona najnowszej historii tego zakątka Afryki. Warta uwagi jako kompendium informacji o regionie, który od lat – zarazem budził pożądanie mocarstw ze względu na swoje strategiczne położenie, ale i od lat uwikłany jest w wewnętrzne konflikty, nie budzące specjalnego zainteresowania społeczności międzynarodowej.

Zapis podróży niemieckiego dziennikarza szlakami wiodącymi z Afryki Zachodniej do Europy. Barwny – i nierzadko wstrząsający – portret kolejnych miejsc i ludzi na szlaku współczesnych czarnych Odysów, którzy rozpaczliwie próbują przedrzeć się do Starego Świata.

Wspomnienia albańskiego publicysty i filozofa, który jako 24-latek wraz z grupą uchodźców z Albanii przedostał się do Grecji. Obrazki z życia niechcianego imigranta.

Historia Albanii w serii „Historia państw świata w XX wieku” - kolejna monografia o kraju, który dla olbrzymiej większości Polaków jest albo w ogóle anonimowy, albo pozostaje synonimem biedy. Dzieje tego kraju okazują się być historią tyleż jednak barwną, co tragiczną. Co gorsza, XX wiek upłynął tu pod znakiem kilku zaledwie nazwisk: Ahmed Zogu, Enver Hodża czy współcześni - Sali Berisha i Fatos Nano. Książka jest pierwszą na naszym rynku próbą całościowego ogarnięcia najnowszej historii Albańczyków.

Wznowienie – po niemal dwudziestu latach – klasycznej monografii poświęconej historii Albanii od czasów najdawniejszych po XX wiek. Lektura obowiązkowa dla bałkanistów.

Historia podboju Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza terytorium dzisiejszej Kolumbii, i poszukiwań mitycznego Eldorado. Książka niesłychanie oryginalna pod względem formalnym. Autor oddaje w niej przede wszystkim głos dziejopisom sprzed setek lat.

Historia kontynentu południowoamerykańskiego w wersji skondensowanej.

Obszerna monografia opisująca dzieje Ameryki Łacińskiej od momentu przybycia do tej części świata hiszpańskich odkrywców po koniec XX wieku. Książka oceniana w kręgach naukowych jako praca, od której należy zaczynać studia nad historią regionu.

Robert Harvey to dziennikarz „Daily Telegraph” i „The Economist”, jeden z najlepszych znawców świata latynoamerykańskiego. Jego książka to zbiór barwnych biografii kilku symbolicznych postaci, które wywalczyły krajom Ameryki Łacińskiej wolność i stały się żywymi do dnia dzisiejszego ikonami walki o niepodległość oraz ideału polityka. XIX-wieczni bohaterowie – Simon Bolivar, Francisco de Miranda, Jose de San Martin, Bernardo O’Higgins, Agustin de Iturbide i Pedro de Braganza – zostali opisani w sposób barwny lecz nie uciekający się do wymuszonej beletrystyki. Galerię postaci uzupełnia Thomas lord Cochrane.

Jedna z najlepszych wydanych ostatnio książek reporterskich. Jej autor jest korespondentem „Gazety Wyborczej” w Ameryce Łacińskiej. W „Gorączce latynoamerykańskiej” zebrał dziesiątki reportaży opublikowanych na łamach „Gazety”, notatki z rozmów i lektur, własne przemyślenia – i stworzył pierwszą od lat książkę o Ameryce Łacińskiej, która udanie oddaje specyfikę, historię i mentalność tego regionu. Tę książkę warto polecić właściwie wszystkim – nie tylko latynoamerykanistom, ale i ekonomistom, politologom, miłośnikom historii i dobrej literatury.

Historia zorganizowanej w 1925 r., a dziś otoczonej swoistym kultem, wyprawy pułkownika Percy’ego Fawcetta w poszukiwaniu legendarnego miasta Z – innymi słowy Eldorado – zainspirowała amerykańskiego dziennikarza do ruszenia jego śladem. Książka zawiera zarówno opowieść Granna o jego własnych perypetiach w amazońskiej dżungli, jak i próbę odtworzenia desperackiej podróży Fawcetta.

Obszerny tom poświęcony XX-wiecznej historii państw Ameryki Środkowej. Druga w serii „Historia państwa świata XX wieku” po „Rogu Afryki” monografia, będąca zbiorczym portretem najnowszej historii regionu, a nie konkretnego państwa.

Jedna z pozycji należących do klasycznej serii opracowań historii poszczególnych krajów. „Historia małych krajów Europy” należy do nielicznych (jeżeli nie jest jedyną) prac poświęconych europejskim „liliputom”. W odróżnieniu od wielu wcześniejszych pozycji serii tu opis dziejów poszczególnych państw doprowadzono do czasów nam współczesnych.

Balansująca między reportażem, publicystyką i analizą praca francuskiego dziennikarza, opisująca tajniki życia społecznego i politycznego jednego z najważniejszych krajów muzułmańskich.

Podróż szwedzkiego dziennikarza przez Australię tropami podboju tego kontynentu przez białych osadników. Portret współczesnych mieszkańców kontynentu i historia zaprowadzonego przez białych swoistego apartheidu.

Zbiór reportażów publikowanych przez Martina Pollacka w ciągu ostatnich prawie trzydziestu lat. Z pozoru większość tych tekstów w jakiś sposób nawiązuje do Austrii – w rzeczywistości jednak autor prowadzi nas przez historię i kraje całej Europy Środkowo-Wschodniej, tropiąc losy bohaterów, którzy w taki czy inny sposób padli ofiarą totalitaryzmów.

Pozycja z serii „Historia państw świata w XX wieku” – skondensowany pakiet wiedzy o jednym z kluczowych państw Azji Centralnej.

Wnikliwa analiza współczesnego fundamentalizmu islamskiego w dawnych radzieckich republikach Azji Środkowej, napisana przez znanego pakistańskiego dziennikarza, Ahmeda Rashida. 


Swoista kronika przemian społeczno-politycznych na Dalekim Wschodzie. Reportaże pisane od lat 60. do 90. z kilkunastu azjatyckich krajów, w tym miejsc rzadko dostępnych dla ludzi Zachodu, jak Birma, Kaszmir czy Korea Północna. Kawał świetnej literatury, a zarazem bogate źródło wiedzy o regionie.

Interesujące studium dziejów i tożsamości społeczności muzułmanów zamieszkujących Sandżak nowopazarski – region byłej Jugosławii dziś podzielony między Serbię, Czarnogórę i, w marginalnym stopniu, Bośnię i Hercegowinę.

Monografia poświęcona Morzu Czarnemu. Wyjątkowa pozycja przyjmująca za punkt odniesienia perspektywę akwenu morskiego i jego roli w polityce, historii oraz kulturze ludów czy też państw położonych na jego brzegach. Wywód poprowadzony został od starożytności po czasy dzisiejsze.

Pierwszy tom kompleksowej, szczegółowej historii Bałkanów i najważniejszych narodów tamtego regionu: Albańczyków, Bułgarów, Greków, Rumunów i wszystkich narodów, które miały w przyszłości wejść w skład Jugosławii.

Drugi tom historii Bałkanów i zamieszkujących ten region narodów. Szczegółowa, licząca sobie pół tysiąca stron analiza współczesnej historii „kotła bałkańskiego” doprowadzona do progu lat 80.

Gorzkie rozliczenie z komunistyczną Jugosławią i jej elitami, obudowane anegdotami z życia bohemy tamtych czasów.

Wybór esejów z lat 1997-2004, w których znakomity serbski etnolog i analityk opisuje mechanizmy tworzenia i politycznego wykorzystywania mitów narodowych.

Licząca sobie ponad pół tysiąca stron podróż przez historię Bałkanów, tamtejsze nacjonalizmy i kulturę. Jedna z najważniejszych pozycji na temat tego regionu, jakie ukazały się w Polsce.

Znany na Zachodzie zbiór reportażów amerykańskiego publicysty Roberta D. Kaplana z byłej Jugosławii, Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Pozycja z serii „Poznajemy Unię Europejską” – skondensowane kompendium wiedzy o najnowszej historii Belgii, jej bieżącej sytuacji, systemie politycznym, społeczeństwie, itp.

Wznowienie zbioru reportaży napisanych przez Anne Applebaum na początku lat 90. z okolic Pogranicza: krajów sąsiadujących z Polską, na terenie których mieszały się wpływy kultur Wschodu i Zachodu, wielka polityka i etniczne mniejszości.

Obszerna analiza relacji między Mińskiem a Moskwą w ciągu kilkunastu lat od rozpadu ZSRR po dzień dzisiejszy.

Rozbudowany esej, będący przewodnikiem po mieście, historii, polityce i kulturze całej Białorusi.

Obszernie opracowana historia Białorusi w XX wieku.

Reporterski opis kilkunastu lat zmagań rozproszonej białoruskiej opozycji z reżimem prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Portret ikony terroryzmu i opowieść „o jego czasach”, zbudowana z opowieści ludzi, którzy spotkali przywódcę Al-Kaidy. Najlepsza spośród wydanych w Polsce książek o bin Ladenie.

Zbiór trzech esejów – pierwotnie wykładów – słynnego izraelskiego pisarza. Ich tematem jest fanatyzm wszelkiego rodzaju omawiany głównie na przykładzie konfliktu bliskowschodniego.

Książkowy esej francuskiego intelektualisty, poświęcony modernizacji islamu i dostosowywaniu tej religii do potrzeb i wyzwań XXI w.

Prezentacja rozwoju różnych dziedzin nauki w świecie muzułmańskim oraz dróg, jakimi dziedzictwo cywilizacji arabskiej trafiało do Europy, inspirując europejskich badaczy. Książka zaprojektowana jako podręcznik akademicki.

Praca prezentująca nowe polskie badania oraz opracowania zbiorów muzealnych obejmujących malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne kręgów wschodniego chrześcijaństwa i islamu, hinduizmu i buddyzmu.

Zbiór reportażów z jedenastu krajów muzułmańskich (w tym Bośni i Hercegowiny oraz Krymu).

Historia literatury arabskiej – od tworzenia nazwisk, przez poezję, po prozę i dramat czasów współczesnych.

Polemika ze ideą „zderzenia cywilizacji”. Autorzy prezentują wyniki badań nad społeczeństwami muzułmańskimi, dowodząc, że w istocie na w świecie tym zachodzi szybka modernizacja i proces daleko idącej konwergencji.

Jedna z pierwszych publikacji książkowych w języku polskim służąca próbie diagnozy zjawiska narkobiznesu. Autorka specjalizuje się w problematyce iberoamerykańskiej, a problematyce boliwijskiego narkobiznesu poświęciła już jedną z wcześniejszych prac.

Wspomnienia bośniackiego dziennikarza z ponad trzech lat oblężenia Srebrenicy oraz jego tragicznego, ludobójczego finału.

Zbiór tekstów napisanych przez ekspertów z różnych ośrodków w krajach środkowoeuropejskich, poświęcony polityce Europy – a właściwie jej porażce – wobec Bośni i Hercegowiny. Raczej pesymistyczna próba prognozy przyszłości tego kraju, wciąż nie potrafiącego zażegnać konfliktów, które doprowadziły tam do brutalnej wojny w latach 1992-1995.

Niezwykła opowieść o naukowej eksploracji chińskiego Turkiestanu, dziś znanego bardziej jako buntująca się, muzułmańska prowincja Xinjiang. Byłaby to świetna książka przygodowa, gdyby nie fakt, że to prawdziwa relacja z wypraw naukowych, jakie odbyły się w pierwszych trzech dekadach XX wieku.

Publikacja dla miłośników chińskiej kultury. Obszerna prezentacja kunsztu chińskiego ogrodnictwa.

Wspomnienia francuskiej artystki i dyplomatki, która spędziła w Chinach dziesięć lat życia.

Barwna mieszanka reportażu, eseju, analizy ekonomicznej i fragmentów najprzeróżniejszych publikacji – portret Chin u progu XXI wieku.

XX-wieczna historia Chin w pigułce. Próba przedstawienia niezwykle burzliwej historii tego kraju na kilkuset stronach – od schyłku cesarstwa po przejęcie władzy przez Hu Jintao. Książka porządkująca wiedzę o Państwie Środka. Równolegle zaprezentowana jest tu historia Tajwanu – odkąd stał się on Republiką Chińską na Tajwanie, rządzoną przez Czang Kaj-szeka i jego spadkobierców z partii Kuomintang.

Najobszerniejsza i najbardziej dogłębna z monografii poświęconych historii współczesnych Chin dostępnych po polsku. Na dodatek umiejętnie i interesująco napisana.

Praca inaugurująca nową serię wydawniczą pt. „Cywilizacja Państwa Środka”, poświęconą kulturze i sztuce Chin. Zawiera m.in. analizę kilkudziesięciu chińskich traktatów malarskich, charakteryzujących podejście tamtejszych artystów do kopii, stylizacji i falsyfikatów.

Zbiór reportażów z Chin napisanych przez reportera „Washington Post”. Jedna z najciekawszych książek o Państwie Środka wydanych w ostatnich latach w Polsce.

Praca poświęcona – jak wskazuje jej podtytuł – chińskiej diasporze na świecie. Autor, francuski politolog, specjalizuje się w tym temacie. Tu stworzył zwięzłą charakterystykę historii, obecnej sytuacji i wpływu diaspory chińskiej na współczesny świat.

Książka poświęcona przełomowym zmianom, do jakich dochodziło w Chinach przez całe zeszłe stulecie. Wbrew pozorom w przeważającej mierze opowiada o wydarzeniach, do jakich doszło zanim jeszcze komuniści przejęli władzę w Państwie Środka.

Przekrojowa, obszerna praca zbiorowa poświęcona Chinom „epoki” Deng Xiaopinga i nieco późniejszym. Mao Zedong, umierając wczesną jesienią 1976 r., nie przypuszczał zapewne, że transformacja jego państwa będzie tak szybka. Reformy Deng Xiaopinga doprowadziły w ciągu kilkunastu lat do diametralnych, wielkich przemian, które dla dziennikarzy pozostają wdzięcznym obiektem do opisywania, dla biznesmenów ery globalizacji „rajem na ziemi” zaś dla polityków intrygującą zagadką. Dzisiejsze Chiny nie pozwalają się jednoznacznie zaszufladkować.

Kontynuacja i uzupełnienie omawianej na kolumnie KSIĄŻKI „Pulsu Świata” publikacji pt. „Chiny. Przemiany państwa i społeczeństwa w okresie reform 1978-2000”. Nie tak obszerna jak poprzednia, ale i nie mniej ciekawa.

Polityczna biografia chińskiego przywódcy i próba oceny jego dziedzictwa. Pozycja całkowicie niemal pomijająca prywatne życie twórcy komunistycznych Chin, a zarazem bardzo szczegółowo analizująca zarówno ideologię Mao, jak i politykę państwa pod jego rządami. Nie w całej rozciągłości jednak, a jedynie w kilku kluczowych okresach.

Mroczna opowieść o kulisach chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Wspomnienia młodej prawniczki, która przez niemal dziesięć lat – od końcówki lat 80. do 1998 roku – pracowała jako prokurator.

Zbiór reportaży, opowiadający o sytuacji kobiet w XX-wiecznych Chinach. Relacje z pierwszej ręki, zebrane przez autorkę, jednoznacznie pokazują, że Chinki znajdują się dziś w nie mniejszej opresji niż kobiety w biednych regionach Indii czy muzułmanki z konserwatywnych krajów islamskich.

Obszerne naukowe studium poświęcone konfliktowi cypryjskiemu, w szczegółowy sposób opisujące próby zażegnania sporów o podział tej śródziemnomorskiej wyspy.

Bogato zdokumentowany esej – „głos w sporze o aborcję”. Poglądy autorki są doskonale znane, zresztą nawet niezorientowani czytelnicy zrozumieją zawarte w tytule przesłanie. Natomiast bez względu na to czy zgadzamy się, czy też nie, ze stanowiskiem autorki – „Milczenie owieczek” zawiera sporo informacji o zjawisku.

Obszerna i zawierająca dziesiątki ilustracji publikacja popularnonaukowa, zawierająca zbiór haseł nie tylko z dziedziny sztuki, ale i szeroko pojętej kultury oraz historii chrześcijaństwa.

Książka znanego francuskiego eksperta w sprawach islamu, fundamentalizmu i Bliskiego Wschodu. Wywód prowadzący nas przez wydarzenia z ostatnich lat – od porażki porozumienia pokojowego z Oslo, przez rewolucję neokonserwatywną w USA, zamachy 11 września, inwazję na Irak, po diagnozę sytuacji w europejskich społecznościach muzułmańskich – zmierza do konkluzji: w świecie islamu toczy się wewnętrzna wojna, fitna.

Rodzaj leksykonu wymienionych w tytule konfliktów zbrojnych na świecie A.D. 2004. Pozycja unikalna, gdyż obok powszechnie znanych, obecnych w mediach od lat, wojen autor odszukał i konflikty w najodleglejszych zakątkach świata, i konflikty w naszym bliskim sąsiedztwie. W obu przypadkach takie, o których nie mieliśmy dotąd pojęcia.

Drugie, rozszerzone i zaktualizowane, wydanie przewodnika po najniebezpieczniejszych miejscach świata.

Obszerne dzieło poświęcone środkom odurzającym, a właściwie związkom narkotyków i kultur całego świata. Pięć wieków konsumpcji substancji odurzających zostało tu opisanych w erudycyjnym mega-eseju.

Zbiór esejów znanego publicysty, szefa działu zagranicznego tygodnika „Polityka”. Kilkadziesiąt tekstów poświęconych najważniejszym problemom współczesnego świata.

Kontrowersyjna praca o postawach Kościoła katolickiego wobec Żydów na przestrzeni XIX i XX w., obciążająca Watykan częściową odpowiedzialnością za Holocaust.

Zbiór sześciu tekstów, omawiających zagadnienie wojny w odniesieniu do pięciu największych religii świata – judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu i buddyzmu.

Kompendium wiedzy o prawosławiu powstałe na bazie broszury tej samej autorki, wydanej w 2000 r. w serii „Krótko i węzłowato”.

Wydana w 2003 r. praca papieża Benedykta XVI poświęcona relacjom między religiami i percepcji najważniejszych wartości w kontekście dialogu ekumenicznego.

Arcyciekawa książka jednej z najsłynniejszych obecnie specjalistek w dziedzinie religioznawstwa. Przewodnik po historii trzech największych monoteistycznych religii i wiwisekcja gniewu, jaki od czasu do czasu ogarnia wyznawców.

Analiza sytuacji w Kościele katolickim po pierwszym roku pontyfikatu Benedykta XVI. Przyszłość, teraźniejszość i przeszłość Kościoła z domieszką biografii papieża.

Próba odnalezienia w wojnach dawnych i współczesnych postaw i reguł etycznych. Autor poszukuje ich zarówno w konfliktach, które rozegrały się przed wiekami, jak i kodeksie bushido i postawie japońskich kamikaze, wojnach prowadzonych przez muzułmanów w oparciu o system etyczny Koranu, a wreszcie - nawet w wojnie w Kosowie, gdzie interwencję NATO określano przecież jako „moralną wojnę”.

Leksykon ideologii politycznych oraz idei: od agraryzmu po wolność.

Leksykon problemów współczesnego świata – pierwsza tego typu publikacja dostępna w polskich księgarniach, obejmująca cały wachlarz zagrożeń dla ludzkości.

Leksykon wiedzy o stanie bezpieczeństwa na świecie, konfliktach zbrojnych i zagrożeniach związanych z terroryzmem u progu XXI wieku.

Przekrojowa prezentacja tradycyjnych kultur muzycznych prawie całego świata, z uwzględnieniem całego kontekstu: od religii po szeroką rozumianą kulturę i strukturę społeczną.

Praca sławnego brytyjskiego socjologa i ekonomisty (znanego przede wszystkim z koncepcji „trzeciej drogi”) poświęcona zmianom klimatycznym, działaniom politycznym podejmowanym, by im zapobiec – a wreszcie temu, co należy jeszcze zrobić zdaniem autora.

Znany brytyjski psychiatra przygląda się największym guru w historii ludzkości – i próbuje ocenić ich fenomen z naukowego punktu widzenia. Jego praca obejmuje postacie tak odmienne jak David Koresh, Zygmunt Freud i Jezus Chrystus.

Cykl wywiadów z Antonio Negrim poświęcony współczesnej lewicy oraz perspektywom ugrupowań i organizacji odwołujących się do lewicowych ideałów.

Studium społecznych i politycznych efektów konsumeryzmu pióra znanego amerykańskiego politologa, autora bestsellerowej pracy „Dżihad kontra McŚwiat”.

Kolejny zbiór esejów autorstwa znanej chorwackiej pisarki, autorki „Kultury kłamstwa”. Bezlitosne wypunktowanie słabości globalizacji i politycznej poprawności.

Panorama współczesnych form niewolnictwa – w formie serii reporterskich tekstów opisujących losy zniewolonych ludzi zarówno na Zachodzie, np. w Stanach Zjednoczonych czy Holandii, jak na wschodnich Bałkanach czy krajach, gdzie proceder ten jest zwykłym elementem codzienności, jak np. w Sudanie.

Wznowienie najsłynniejszej z prac amerykańskiego politologa Francisa Fukuyamy. Jedna z najgłośniejszych prac schyłku XX wieku i utopijna prognoza definitywnego zwycięstwa zachodniej demokracji liberalnej.

Esej o przyszłości intelektualistów europejskich.

W tej książce autor „Makdonaldyzacji społeczeństwa” diagnozuje współczesne modele konsumpcji, uzupełniając swoje wcześniejsze spostrzeżenia. Kolejny – pełen werwy – wykład o przemianach zachodzących we współczesnym świecie zachodnim.

Nowe wydanie klasycznej pracy George’a Ritzera omawiającej przemiany, jakie zachodzą w zachodnich społeczeństwach konsumpcyjnych na przełomie XX i XXI wieku. A także historię i charakter jednej z najsłynniejszych marek współczesnego świata.

Kompendium wiedzy o dziejach regionu, plemion, przywódców, a w końcu państw arabskich. Autor jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych polskich arabistów, dodatkowo zaś charakteryzuje go sprawny, barwny styl pisania, co sprawia, że książka będąca bez wątpienia dziełem naukowym najwyższej jakości, może być czytana przez osoby zwyczajne interesujące się historią, światem czy kulturą arabską.

Legendarna praca naukowa łącząca wiedzę z wielu dziedzin i tłumacząca, w jaki sposób biologia i wynalazki kształtowały losy całych cywilizacji.

Sążnista, blisko 800-stronicowa praca analizująca powstanie, rozwój i historyczne konsekwencje tzw. legend o krwi, czyli ludowych przesądów dotyczących żydowskich obyczajów, obejmujących np. mordy rytualne itp., które stały się podwalinami współczesnego antysemityzmu.

Ponad trzystustronicowy esej o źródłach przemocy w polityce i wszelkich ruchach, które na bazie ideowej utopii próbowały usprawiedliwiać swoje poczynania –mniej czy bardziej brutalne. Elokwentna wędrówka przez spektrum ideologii politycznych – od nazizmu i stalinizmu, przez skrajne wersje dyktatur oraz grupy terrorystyczne, aż po thatcheryzm i amerykański neokonserwatyzm.

Książka poświęcona zjawisku wielokulturowości, dylematom wynikającym z życia w społecznościach multi-kulti oraz sposobom rozwiązywania sporów, jakie się w takich społecznościach rodzą.

Rozprawa o polityce, mądrości i tym, jak w XX – i XXI – wieku tylko kilka kroków dzieli ludzkość od tyranii. Jedno z klasycznych dzieł filozofii XX-wiecznej – praca amerykańskiego filozofa i politologa z University of Chicago, wzbogacona dodatkowo o jego korespondencję z francuskim myślicielem Alexandre Kojeve’m.

Jeden z najsłynniejszych tekstów cywilizacji zachodniej – i podstawowe źródło do badań nad dziejami Orientu. Oryginalna relacja weneckiego kupca została opatrzona przedmową pióra Umberto Eco oraz kilkuset stronami przypisów.

Obszerny traktat o obecności religii i Boga w polityce – oraz stopniowym wyzbywaniu się go z zachodniej filozofii politycznej. Analiza najważniejszych dzieł postulujących rozdział tych dwóch sfer – oraz kontrpropozycji zwolenników teologii politycznej.

Wynik trzyletniego dziennikarskiego śledztwa tropami światowych, zglobalizowanych organizacji przestępczych. Składające się na ten tom reportaże opisują półświatek z niemal wszystkich kontynentów.

Historia świata widziana przez pryzmat pieniędzy – od starożytności po upadek Lehman Brothers i rozpaczliwe próby uratowania Wall Street. Erudycyjna, błyskotliwie napisana książka adresowana do jak najszerszego grona czytelników.

Mieszanka reportażu i eseju charakterystyczna dla książek krakowskiego orientalisty. Opowieść nie tylko o tym, jaki jest Orient, ale też o tym, jak postrzegają go ludzie Zachodu.

Od pierwszych elektronicznych igraszek, jakie inżynierowie opracowali podczas pracy nad amerykańskim programem nuklearnym po nowinki końca pierwszej dekady XXI wieku – „Cyfrowe marzenia” są podróżą przez sześćdziesięcioletnią historię jednej z najważniejszych dziedzin współczesnej kultury popularnej.

Historia pieniądza – od wymiany zebranych owoców czy nasion po przelewy między bankami. Popularnonaukowa podróż przez dzieje handlu pióra francuskiego historyka i popularyzatora nauki.

Zapis podróży włoskiego dziennikarza po krańcach niegdysiejszego Trzeciego Świata w poszukiwaniu potomków dawnych kolonizatorów, którzy dziś stali się „zaginionymi” spadkobiercami niegdysiejszej gorączki podbojów. Doskonała literatura reporterska, a zarazem solidna porcja mało w Polsce znanej – a po części również naszej – historii.

Esej o filozofii stojącej za doraźną polityką, w którym autor poszukuje korzeni współczesnej polityki w starożytnej filozofii politycznej. Próba pokazania paraleli między decyzjami administracji George’a W. Busha, a polityką prowadzoną przez Imperium Rzymskie, Kartaginę czy cesarskie Chiny.

Przekrojowe, 600-stronicowe opracowanie historii komunizmu – od Nowego Testamentu po wydarzenia w ostatnich państwach komunistycznych u progu XXI wieku.

Podsumowanie trzech stuleci polowań na czarownice, których ofiarą padły dziesiątki tysięcy kobiet i mężczyzn. Analiza historycznych faktów oraz procesów i zjawisk społecznych, które napędzały prześladowców.

Zbiór refleksji legendarnego Reportera, dotyczących globalizacji, historii, współczesności i poszczególnych regionów świata. Swoiste uzupełnienie innych książek, jakie napisał.

Historia ludobójczych praktyk białego człowieka na Czarnym Lądzie z przełomu XIX i XX wieku przepleciona z reportażem o ich skutkach – widocznych przeszło sto lat później. Wciągający zapis podróży przez Afrykę Północną.


Reporterskie obrazy z życia rozmaitych wspólnot religijnych i społeczności ruchu New Age spisane przez brytyjskiego dziennikarza, który spędził w nich rok życia.

Książka poświęcona służbom wywiadowczym – lub badawczym – wielkich koncernów oraz metodom, jakie stosują do zbierania informacji o swoich klientach.

Siedemnaście esejów – a właściwie publicystycznych porterów – osób, które odegrały wielką rolę w XX-wiecznej historii Czech oraz Słowacji. Próba rozprawienia się ze stereotypami i kalkami, jakimi zwykliśmy myśleć o charakterze i dziejach naszych południowych sąsiadów.

Wywiad-rzeka plus zestaw zapisków i dokumentów byłego prezydenta Czech i jednego z najsłynniejszych opozycjonistów w czasach komunistycznej Czechosłowacji.

Podróż po rosyjskiej „wewnętrznej zagranicy” – tej, która rozciąga się na Kaukazie i tej, która dotarła wraz z imigrantami ekonomicznymi do samej Moskwy. Spojrzenie w świat zagubionych w górach aułów i do stołecznych zakamarków, w których żyją już setki tysięcy rosyjskich muzułmanów z Kaukazu.

Wstrząsający reportaż słynnej rosyjskiej dziennikarki o drugiej wojnie czeczeńskiej, rozpoczętej w 1999 roku i trwającej praktycznie do dziś.

Relacja żołnierza i dziennikarza, uczestnika obu wojen w Czeczenii. Mieszanina dokumentu i literatury, koncentrująca się przede wszystkim na tym, by celnie i trafnie oddać atmosferę i charakter „misji”, z jaką rosyjska armia wkroczyła do Czeczenii.

Reporterska relacja norweskiej dziennikarki – znanej w Polsce m.in. za sprawą książki „Księgarz z Kabulu” – z Czeczenii. Zbiór tekstów opisujących zarówno wojnę domową w latach 90., jak i powojenną „stabilizację” tej kaukaskiej republiki w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

Portrety Czeczenek, które dokonywały zamachów samobójczych w Rosji i Czeczenii, bądź uczestniczyły w akcjach w Biesłanie i Dubrowce. Próba zrozumienia przesłanek, które nimi kierowały przez inną kobietę, Rosjankę.

Zbiór reportaży z tzw. pierwszej (1994-1996) i tzw. drugiej (od 1999) wojny czeczeńskiej, uzupełniony zdjęciami pogrążonej w wojnie republiki i głównych postaci książki. Materiały do tekstów autor zbierał podczas wielu podróży do Czeczenii – w efekcie powstała książka zawierająca zarys burzliwej wojennej historii zbuntowanej republiki oraz portrety czeczeńskich bojowników – zarówno tych nieznanych, jak i okrytych sławą komendantów (np. Szamil Basajew).

Reportaże z pierwszej wojny czeczeńskiej (1994-1996), a zarazem panorama specjalnych jednostek bojowników czeczeńskich oraz ich legendarnych przywódców – Szamila Basajewa, Salmana Radujewa oraz wielu innych.

Profesor Stanisław Ciesielski zajmuje się historią najnowszą w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego dotychczasowe publikacje dotyczyły głównie historii polskiej myśli lewicowej oraz przymusowych wysiedleń przeprowadzanych w ZSRR. Czeczeni byli jednym z narodów deportowanych przez Stalina. Zapewne więc drugie zainteresowanie badawcze ułatwiło autorowi szersze podjęcie problematyki czeczeńskiej. Prezentowana książka jest drugą polską próbą (po pracy Piotra Grochmalskiego) opisania całokształtu wzajemnych relacji Czeczenii i Rosji.

Zapis reporterskich podróży Autora do Czeczenii i sąsiedniego Dagestanu. Jedna z nielicznych do tej pory książek próbujących zmierzyć się z fenomenem tzw. „drugiej wojny czeczeńskiej”, a zarazem barwna opowieść o zbuntowanej republice oraz odzwierciedlenie nasilających się rozterek korespondenta wojennego.

Historia Morza Bałtyckiego i narodów żyjących na jego brzegach – od momentu powstania tego akwenu aż po koniec zimnej wojny i rozpad ZSRR.

Jedyna w tej chwili książka w języku polskim, która podejmuje próbę opisania współczesnej historii Egiptu – państwa, które od lat stara się uzyskać wpływ na bieg wydarzeń na Bliskim Wschodzie, często jest źródłem nowych trendów w świecie arabskim – a jednocześnie pozostaje kojarzone wyłącznie z turystyką.

Książka gwiazdy waszyngtońskich mediów – dziennikarza, który ujawnił tajniki działań Jacka Abramoffa i innych lobbystów w Kongresie i Białym Domu. W tej książce Javers eksploruje z kolei świat korporacyjnych szpiegów, których operacje w istocie niewiele różnią się od tych, jakie podejmują państwowe służby wywiadowcze.

Kolejny tom esejów francuskiego ekonomisty i filozofa – tym razem poświęcony światowej gospodarce u progu XXI wieku i konsekwencjom kryzysu gospodarczego, jaki opanował świat pod koniec pierwszej dekady nowego wieku.

Zwięzły zarys historii kryzysów gospodarczych – począwszy od załamania spowodowanego epidemią dżumy w XIV wieku po sytuację w pierwszych latach XXI wieku. Książka zawiera elementarną wiedzę faktograficzną o tych wydarzeniach.

Krótka biografia władczyni Etiopii, której rządy u progu XX wieku umocniły etiopską państwowość. Pierwsze w Polsce opracowanie dotyczące Taitu Bytul.

Zbiór rozważań o tożsamości europejskiej pióra papieża Benedykta XVI.

Wydana na 20-lecie upadku komunizmu praca kompleksowo opowiadająca o przełomie 1989 r. w państwach satelickich bloku wschodniego.

Kawał tzw. nieoficjalnego życia codziennego demoludów: nielegalnego handlu, zagranicznych kontraktów, turystyki, kontaktów między artystami dawnego bloku wschodniego. Zaskakująco wciągająca, śmieszno-smutna lektura.

Eseje niemieckiej pisarki pochodzącej z rumuńskiego Banatu, poświęcone przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie lat 80. i 90.

Studium przyczyn, objawów i konsekwencji korupcji w krajach dawnego bloku wschodniego. Solidne opracowanie, oparte w olbrzymiej mierze na danych statystycznych.

Zbiór reportaży oraz esejów o regionie Morza Czarnego napisanych przez trzynastu znanych autorów – historyków, literatów i dziennikarzy.

Monumentalny – blisko 800-stronicowy – tom reportaży z kilkudziesięciu państw europejskich: dokumentacja najważniejszych XX-wiecznych wydarzeń, jakie ukształtowały nasz kontynent, a zarazem próba spojrzenia na współczesne realia odwiedzanych krajów.

Zbiór esejów poświęconych współczesnej Europie, uporządkowanych w formę „słownika”.

Zbiór dziesięciu reportaży z elementami eseju, opowiadających o dziesięciu wydarzeniach z historii Europy w XX w.: tych najbardziej dramatycznych, podniosłych, ale i błahych – takich, o których ma pojęcie może raptem kilka osób. Przy czym nie są to tak do końca rekonstrukcje przebiegu wydarzeń danego dnia, pojedyncza data wydaje się być raczej pretekstem do pokazania szerokiego tła zmieniającego się kontynentu.

Napisane i wydane w 1996 r. opus magnum profesora Normana Daviesa. Niemalże półtora tysiąca stron nietypowej i bestsellerowej monografii kontynentu europejskiego.

Zbiorowy portret Pokolenia ’68, zbiór biografii jego najważniejszych liderów, a zarazem filozoficzny esej o zderzeniu ideałów z realiami sprawowania władzy.

Podzielona na klarowne etapy, barwnie opisana, popularnonaukowa historia upadku komunizmu w Europie. Kronika najważniejszych wydarzeń tego procesu – od początku lat 80. po ostatnie dni 1989 roku.


Wspomnienia legionistów-Polaków spisane przez dziennikarza specjalizującego się w problematyce międzynarodowej, publicystę „Nowego Państwa”. Kalejdoskop relacji z państw takich jak Etiopia, Dżibuti, Somalia, Kambodża, Bośnia i Hercegowina, Rwanda czy Kongo, a zarazem opowieść o życiu legionisty – od życia koszarowego po udział w interwencjach na całym świecie. A do tego panorama francuskich wpływów i działań na kontynencie afrykańskim oraz w innych krajach.

Biografia prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy’ego.

Wywiad-rzeka z francuskim publicystą, pisarzem i dyplomatą, Jean-Yvesem Potelem. Swoisty przewodnik po życiu politycznym, gospodarczym, kulturalnym i polityce zagranicznej Francji.

Swoisty podręcznik życia we współczesnej Francji – napisany przez brytyjskiego dziennikarza z charakterystyczną wyspiarską mieszanką sympatii i zgryźliwości.

Grecja w pigułce. Publikacja z serii „Poznajemy Unię Europejską” zawierająca wszelkie podstawowe informacje o tym bałkańskim przyczółku w UE.

Owoc ponad dwudziestoletnich studiów nad obecnością Polaków w Gruzji. Szeroka panorama dwustronnych relacji – od XVI-wiecznych sarmackich legend i pierwszych kontaktów w XVII w. po życie Polonii w Gruzji po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Wspomnienia autorki z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, spędzonych w Gruzji i Moskwie. Plus przepisy kuchni gruzińskiej.

Praca z serii „Historia państw XX i XXI wieku”. Kompleksowe opracowanie przeszło stulecia historii Gruzji. 

Obszerna i wyważona monografia poświęcona hiszpańskiej wojnie domowej w latach 30. Jedna z nielicznych dostępnych w języku polskim książek opowiadających o jednym z najważniejszych konfliktów europejskich XX wieku.

Zbiór reportaży i esejów poświęconych Hiszpanii pióra holenderskiego pisarza, Ceesa Nootebooma.

Hiszpania w pigułce. Książka z serii „Poznajemy Unię Europejską” poświęcona krajowi o potencjale i pozycji porównywalnej z Polską. Poprzedzona wstępem pióra Krzysztofa Zanussiego.

Lekko i sprawnie napisana popularno-naukowa historia hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936-1939.

Skrypt, a właściwie maszynopis, skopiowany w niewielkim nakładzie zawierający analizę sytuacji na subkontynencie indyjskim u progu lat 80. Zawiera wiele interesujących informacji, przede wszystkim dotyczących genezy i przebiegu konfliktu o Kaszmir. Niestety, jak się wydaje, praca ta jest dziś praktycznie niedostępna – choć mogła uchować się w bibliotekach ośrodków akademickich i politologicznych.

Biografia jednej z najsłynniejszych podróżniczek przełomu XIX i XX wieku, a zarazem panorama życia na terytoriach takich jak Indie, Sri Lanka, Nepal, Tybet, Birma, Japonia, Korea, Chiny czy Mongolia.

Fascynujący reportaż o rozpadzie Imperium Brytyjskiego i wyłonieniu się z niego Indii i Pakistanu. Doskonałe połączenie opracowania historycznego i reportażu, które dzięki talentowi autorów złożyło się na książkę pasjonującą. Bogatą w szczegóły i detale, jakie trudno byłoby znaleźć w innych źródłach. Jedno z nielicznych i niemal na pewno najlepsze opracowanie tego okresu w najnowszej historii subkontynentu.

Historia kolonialnych – i częściowo postkolonialnych – Indii we wspomnieniach czołowego indyjskiego dziennikarza, który przez ponad pół wieku osobiście obserwował przemiany na subkontynencie i towarzyszył najważniejszym indyjskim i brytyjskim politykom, a z wieloma z nich się zaprzyjaźnił.

Kompendium wiedzy o subkontynencie indyjskim powstałe jeszcze w latach 70. lecz do dziś stanowiące najbogatsze źródło wiedzy o tym regionie. Ta książka się nie starzeje i choć fragmenty bywają aktualizowane, całość pozostaje pozycją legendarną, a dla czytelników poważnie interesujących się Indiami – lekturą obowiązkową.

Historia kina indyjskiego i przewodnik po klasycznych filmach powstałych w Bombaju. Książka nie tylko dla kinomanów, ale też wszystkich miłośników subkontynentu.

Zbiór reportaży wieloletniego korespondenta PAP w Indiach i Azji Środkowej oraz ambasadora RP w Delhi, a obecnie publicysty „Polityki”. Próba oddania specyfiki subkontynentu w ramach niemal dwudziestu zwięzłych tekstów.

Autobiografia, o ile tak można nazwać spisaną przez dziennikarkę Susannę Lea oraz opracowaną przed dwoje pisarzy – Marie Therese Cuny i Paula Rambali – relację z własnego życia złożoną przez osobę niepiśmienną. Phoolan Devi, jedna z najbarwniejszych postaci w najnowszej historii Indii, stale jest obecna w świadomości mieszkańców jako mit – mścicielki, Kopciuszka, nieuchwytnej królowej bandytów. Książka ta daje też pewne pojęcie o losie hinduskich kobiet, przy którym muzułmanki mogą śmiało mówić o szczęściu.

Biografia najsłynniejszego chyba Hindusa w dziejach. „Gandhi” to jednak nie tylko postać i jej historia. W naturalny sposób to również zapis historii subkontynentu w pierwszej połowie XX wieku.

Reportaż z irackiego i tureckiego Kurdystanu. Wstrząsająca relacja z pacyfikacji irackich Kurdów przez reżim Saddama Husejna oraz opis codziennego życia i problemów ej społeczności w Iraku i Turcji.

Irak A.D. 2003 – od ostatnich dni lutego po schwytanie Saddama Husejna w grudniu ub.r. Barwny reportaż napisany przez dziennikarzy Polskiego Radia i stacji TVN 24. Zapis ich osobistych przeżyć, ale i rozwoju sytuacji w Iraku. Czas wojny i pierwszych – jak się okazuje, paradoksalnie najspokojniejszych, miesięcy „pokoju”.

Zawierająca elementy reporterskie analiza prawnicza procesu niegdysiejszego dyktatora Iraku, Saddama Husajna. Książka napisana przez duet prawników, którzy przez kilka lat współpracowali z irackim wymiarem sprawiedliwości, m.in. przygotowując tamtejszych sędziów do tej sprawy.

Relacja o życiu prywatnym i politycznym obalonego w 2003 roku dyktatora Iraku, Saddama Husajna, spisana przez jego sobowtóra.

Najprawdopodobniej najlepszy zbiór reportaży z Iraku wydanych po amerykańskiej inwazji w 2003 roku. Książka skomponowana z dziesiątków opowieści samych Irakijczyków, nie przeładowana „przemyśleniami” autora i oklepanymi datami ze współczesnych dziejów Iraku.

Reporterskie notatki z nieco ponad dwóch miesięcy ostatniej wojny w Iraku. Autorzy jako jedni z nielicznych otrzymali irackie wizy, co pozwoliło im relacjonować wojnę „od wewnątrz”, z perspektywy upadającej dyktatury.

Biografia Saddama Husajna pióra szefa działu zagranicznego dziennika „Rzeczpospolita”.

W trzecim tomie „Historii Persji” czytelnicy znajdą zarys dziejów współczesnego Iranu od czasów dynastii Safawidów, którzy objęli tron perski na początku XV w., aż po czasy szacha Rezy Khana Pahlaviego i II wojnę światową.

Relacja z ostatnich lat panowania szacha oraz burzliwego okresu po wybuchu Rewolucji Islamskiej w 1978 roku spisana przez ministra ostatniego rządu cesarstwa.

Zapis dziennikarskiej podróży po Iranie w gorącym okresie wyborów prezydenckich 2009 roku, kiedy to reelekcja Mahmuda Ahmadineżada doprowadziła do masowych demonstracji w kraju. Zarazem portret kraju, a zwłaszcza młodego pokolenia Irańczyków.

Zadziwiająca książka – wirtualna podróż przez irański Internet, gęsto usiana głosami perskich blogowiczów. Niecodzienne spojrzenie na codzienne życie w tym kraju.

Klasyczne dzieło zachodniej iranistyki, pierwszy raz wydane w 1981 roku. Podsumowanie kilkudziesięciu lat rządów dynastii Pahlavich w Iranie, a zarazem skrupulatny przegląd zmian zachodzących w tym czasie: od polityki, przez gospodarkę, po sprawy społeczne i kulturalne.

Autobiografia irańskiej noblistki Shirin Ebadi.

Analiza wydarzeń i trendów politycznych w Iranie w pierwszych trzech dekadach po rewolucji islamskiej.

Pierwsza wydana w Polsce biografia prezydenta Iranu, Mahmuda Ahmadineżada, przeplatająca losy głównego bohatera z opisem realiów współczesnego Iranu oraz analizą polityki, jaką od kilku lat prowadzi Teheran.

Książka szwajcarskiego dziennikarza, będąca wynikiem „śledztwa” w sprawie działalności Bractwa Muzułmańskiego w Europie.

Zarys historii jednej z najsłynniejszych szyickich sekt, której członkowie rozproszyli się po całym świecie muzułmańskim.

Kompendium wiedzy o sufizmie – mistycznej formie religii muzułmańskiej. Zarys historii idei sufickich, praktykowanych rytuałów oraz przegląd historycznych i funkcjonujących obecnie grup mistyków.

Kilkanaście artykułów naukowych składających się na portret współczesnego państwa islandzkiego – od opisu środowiska naturalnego „wyspy gejzerów” po charakterystykę kół miłośników tej odległej krainy w Polsce.

Esencjonalne przedstawienie konfliktu ponad 150 lat dziejów konfliktu bliskowschodniego. Książka skierowana przede wszystkim do tych, którzy dopiero zaczynają się studiować tę problematykę, lecz zbudowana z wielu szczegółów mogących zainteresować specjalistów – od cytatów z dokumentów historycznych po fragmenty poematów.

Zbiór poświęconych konfliktowi bliskowschodniemu reportaży i esejów pióra słynnego legendarnego peruwiańskiego pisarza i dziennikarza, Mario Vargasa Llosy.

Zbiór reportaży z Izraela i Palestyny. Przede wszystkim jednak Izraela. Literacki portret Izraelczyków z różnych grup społecznych oraz świadectwo kryzysu duchowego, w jakim znalazło się to państwo.

Książka pisana z nadzieją na rychły przełom w konflikcie bliskowschodnim. Studium wydarzeń z lat 1987-2006, kiedy to Palestyńczycy po raz pierwszy od lat stanęli przed realną szansą zbudowania własnego państwa.

Podsumowanie dwóch dekad stosunków dyplomatycznych – politycznych, gospodarczych, kulturalnych, naukowych i edukacyjnych – między Polską a Izraelem. Studium wydarzeń i charakteru relacji między oboma państwami.

Drugie, rozszerzone o dobrych trzysta (!) stron wydanie książki „Wojna czterdziestoletnia”. Historia państwa izraelskiego z perspektywy konfliktów, przez które Izrael przebrnął w XX wieku.

Książka Konstantego Geberta – założyciela miesięcznika „Midrasz” oraz wieloletniego publicysty i reportera „Gazety Wyborczej”. Połączenie opracowania historycznego, eseju i reportażu poświęcone kolejnym konfliktom targającym Izraelem, począwszy od wojny sześciodniowej w 1967 r. po drugą intifadę.

Barwna, reporterska opowieść o pościgu, porwaniu i przewiezieniu Adolfa Eichmanna do Izraela – pierwszej i jednej z najsłynniejszych operacji Mosadu, która na długie dziesięciolecia ugruntowała opinię tych służb jako jednego z najskuteczniejszych wywiadów świata.

Obszerna praca poświęcona ortodoksyjnemu nurtowi judaizmu, sprzeciwiającemu się istnieniu państwa Izrael. Arcyciekawa książka o wewnętrznej antypaństwowej opozycji, która z roku na rok rośnie w siłę.

Analiza historii legendarnych samurajów – od XI po XX wiek.

Monografia poświęcona dziejom Japonii od początków XIX wieku i schyłku reżimu Tokugawów po objęcie fotela premiera przez Junichiro Koizumiego w 2001 roku. Obszerne, wnikliwe studium różnych aspektów najnowszej historii Kraju Kwitnącej Wiśni.

Obszerna monografia poświęcona relacjom między Warszawą a Tokio po upadku komunizmu w Polsce. Autor nie tylko z detalami opisuje stosunki dyplomatyczne, ale też poszczególne przedsięwzięcia gospodarcze oraz przebieg wymiany kulturalnej między oboma krajami.

Rzecz dla koneserów – szczegółowa, oparta zarówno na źródłach dokumentalnych, jak i rozmowach ze świadkami wydarzeń (lub ich potomkami), monografia o relacjach między II RP a Krajem Kwitnącej Wiśni.

Monografia poświęcona rytuałom i estetyce miłości dworskiej w Japonii. Wycinek egzotycznej tradycji orientalnej wbrew pozorom będący pracą naukową.

Współautor „Czarnej księgi komunizmu” tym razem postanowił się przyjrzeć zbrodniom japońskiej armii w okresie ekspansji Cesarstwa w Azji w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej i podczas trwania konfliktu. To jedna z najbardziej wnikliwych monografii poświęconych cesarstwu i jedyna opublikowana w Polsce w ostatnich latach pozycja poświęcona tej problematyce.

Książka z serii „Oblicza Japonii” obejmującej kolejne pozycje pisane przez polskich japonistów. To zarazem biografia jednej z najważniejszych i najbarwniejszych postaci w nowożytnej historii Japonii, ale i opis sytuacji na wyspach w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Biografia premiera Japonii i admirała japońskiej floty, któremu przyszło rządzić przegrywającym wojnę krajem, a wkrótce później – chcąc, nie chcąc – przyjąć odpowiedzialność za klęskę.

Portrety kilkunastu osób oskarżonych i skazanych przed Trybunałem Haskim. Plus próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co kierowało ludźmi, którzy sprawili, że rozpad Jugosławii był tak brutalny i krwawy.

Biografia legendarnego przywódcy komunistycznej Jugosławii – Josipa Broza Tito. Rzecz napisana przez wieloletniego korespondenta polskich mediów w Jugosławii, pozostającego pod wyraźnym wrażeniem charyzmy Tito.

Obszerne kilkusetstronicowe opracowanie niemal pięćdziesięcioletniej historii Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, dzieła życia i dominium marszałka Josipa Broza Tito. Jak dotychczas jedyne tak pogłębione opracowanie tego tematu w języku polskim.

Drugie wydanie kompleksowej historii XX-wiecznej Jugosławii – oraz państw powstałych po jej rozpadzie. Jedno z najbardziej wnikliwych popularnonaukowych studiów wydarzeń z najnowszej historii Południowych Słowian.

XX-wieczna historia Kambodży – kraju, który zasłynął dyktaturą Czerwonych Khmerów i do dziś boryka się ze spuścizną raptem kilkuletnich rządów terroru. Pozycja wydana w serii „Historia państw świata w XX wieku”.

Biografia kambodżańskiego dyktatora, jego towarzyszy i opis reżimu powstały na bazie reportażu. Epokę Czerwonych Khmerów i państwa Kampucza autorka miała okazję oglądać osobiście, co pozwala jej włączyć do książki fragmenty rozmów z mieszkańcami tego kraju. Panorama dziejów Kambodży od epoki, gdy głową państwa był książę Sihanouk (lata 50.), po śmierć Pola Pota w 1998 r.

Drugie wydanie zbioru reportaży z byłych republik ZSRR położonych na Kaukazie. Relacja z dni, kiedy ogłaszały one niepodległość, a do walki przeciw sobie stawali poszczególni przywódcy i poszczególne grupy etniczne Kaukazu. W większości zawarte w książce teksty odnoszą się do wydarzeń z początku lat 90. zostały one jednak uzupełnione reportażami i materiałami dotyczącymi wydarzeń późniejszych.

Podróż Gabriela Bonvalota – badacza-orientalisty i podróżnika po bezdrożach Azji Środkowej, Kaukazu oraz Indii. Klasyczna powieść podróżnicza, dzisiaj mogłaby by uchodzić za reportaż. Zapis wyprawy, którą Bonvalot odbył w latach 1885-1886 – pełen barwnych szczegółów z życia mijanych po drodze wiosek i miast.

Wznowienie pierwszego zbioru reportaży Wojciecha Góreckiego – dziennikarza, analityka i dyplomaty – opowiadających o południowych, kaukaskich republikach Rosji i, częściowo, niepodległych państwach regionu, powstałych po rozpadzie ZSRR. Teksty zostały wzbogacone o garść nowych szczegółów z lat, jakie autor zebrał w czasie ostatnich ośmiu lat, jakie upłynęły od pierwszej publikacji książki.

Obszerna monografia poświęcona najnowszej historii Kenii, wydana w ramach serii „Historia państw świata w XX wieku”. Jedna z nielicznych – i wśród nich chyba najlepsza – pozycji poświęconych temu państwu.

Kompendium wiedzy o współczesnym piractwie oraz zamachach terrorystycznych, których celem lub sceną były okręty. Doskonała lektura pomocnicza dla czytelników zainteresowanych bezpieczeństwem międzynarodowym.

Pierwsza w polskich księgarniach książka poświęcona „nowym psom wojny” – prywatnym firmom, takim jak Executive Outcomes czy Blackwater, świadczącym usługi wojskowe w strefach konfliktów – i nie tylko.

Relacja wieloletniego więźnia północnokoreańskiego łagru spisana przez redaktora naczelnego „Cahiers d’histoire sociale”.

Biografia Kim Dzong Ila, jedna z nielicznych napisanych przez autora z Zachodu. Autor, bazując na swoich trzydziestoletnich już z górą doświadczeniach i studiach polityki Korei Północnej, podjął się trudnego dzieła skompilowania i oceny nielicznych informacji trafiających do nas z tego kraju. Niewiele tu „sensacyjnych plotek”, za to sporo analizy systemu i tego, jak Kim Dzong Il legalizuje swoją władzę.

Pierwsza w polskich księgarniach monografia poświęcona dziejom Półwyspu Koreańskiego – od pojawienia się tam pierwszych ludzi po pierwsze lata XXI wieku.

Zapis bloga Generacion Y, który autorka prowadzi – mimo zakazów władz – od kwietnia 2007 roku. Barwny obraz życia w jednym z ostatnich bastionów komunizmu na świecie, nakreślony z dużą dozą czarnego humoru.

Polski suplement do historii pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Połączenie najważniejszych informacji o działaniach zbrojnych podejmowanych podczas tego konfliktu z zarysem polityki zagranicznej Polski w pierwszych latach po upadku komunizmu – oraz z opisem działań polskich sił zbrojnych w Zatoce.

XX-wieczna historia Libanu. Bogato ilustrowana monografia tego niewielkiego kraju bliskowschodniego, którego samo istnienie po dziś dzień budzi kontrowersje. Jedno z dwóch opracowań historii Libanu wydanych w ostatnim czasie.

Mieszanka reportażu, przewodnika turystycznego i vademecum dotyczącego codziennego życia mieszkańców libijskiej stolicy.

Wnikliwa, obszerna monografia autorstwa litewskiego archeologa i historyków. Pierwsza historia tego kraju napisana po uzyskaniu niepodległości. Prezentuje litewski punkt widzenia lecz bez uproszczeń i nacjonalistycznego zacięcia.

Analiza funkcjonowania sił prewencyjnych ONZ na przykładzie misji UNPREDEP, która działała w Macedonii w latach 1995-1998. Autor kierował jej pracami jako specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ, więc w częściach, opowiadających bezpośrednio o pracy misji „w terenie”, w analizę wplata własne wspomnienia.

XX-wieczna historia Malezji – jednego z najprężniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej – w pigułce. Popularnonaukowe opracowanie sięgające od czasów brytyjskiego kolonializmu po rok 2008. Pozycja tym cenniejsza, że trudno znaleźć na półkach polskich księgarni jakąkolwiek inną pozycję poświęconą temu państwu.

Studium na temat historii i systematyki reportażu autorstwa jednego z teoretyków tematu – prof. Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego z UJ. Obszerne opracowanie obejmuje rozważania na temat tradycji, z której wyrasta literatura reporterska, jej związków z literaturą, odmiennego ujęcia tego tematu przez najsłynniejszych klasycznych praktyków, a wreszcie – czynników decydujących o tym, czy dany tekst można nazwać reportażem.

To zbiór – subiektywnych, jak zaznacza na wstępie sam autor – uwag związanych z uprawianiem dziennikarstwa na progu XXI wieku. Krzysztof Mroziewicz to jeden z nielicznych dziennikarzy w Polsce, którzy mogą sobie pozwolić na tego typu książkę – kilkadziesiąt lat doświadczeń, olbrzymia wiedza i sprawne pióro to znaki rozpoznawcze tego publicysty. Wiedzą zresztą o tym czytelnicy tygodnika „Polityka” i kilku jego wcześniejszych książek reporterskich.

Wstrząsający reportaż z meksykańskiego Juarez, gdzie od początku lat 90. zostało zamordowanych co najmniej kilkaset kobiet, a kolejne pół tysiąca „uważa się za zaginione”.

Zapis podróży słynnego reportera po Meksyku w latach 20. Portret kraju i ludzi napotkanych w drodze.

Monumentalne, perfekcyjnie opowiedziane, dzieło o ostatnich dniach oblężonej stolicy III Rzeszy: o desperackich próbach zatrzymania pochodu Armii Czerwonej i o determinacji Józefa Stalina, który bez względu na koszty żądał zajęcia Berlina zanim dotrą tam armie zachodnie.

Najstarsze dzieje państwa niemieckiego w zwięzłej, popularnonaukowej formie.

Skondensowane kompendium wiedzy o Republice Federalnej Niemiec.

Wyjątkowo wyczerpująca historia Niemiec w okresie rządów nazistowskich – a nawet nieco ponad, bo od 1918 roku po lata bezpośrednio po II wojnie światowej.

W 1959 r. Norbert Lebert napisał cykl reportaży o dzieciach hitlerowskich dygnitarzy. O mały włos opublikowałby je „Stern”, ale w ostatniej chwili autora przekonał naczelny pisma „Weltbild”. W ten sposób zbiór tekstów właściwie uległ przepadkowi – „Weltbild” przestał się ukazywać rok później. Stephen Lebert, syn Norberta i również dziennikarz (redaktor naczelny „Berliner Tagesspiegel”), odnalazł maszynopis w 1993 r., porządkując materiały pozostałe po zmarłym ojcu. Postanowił sprawdzić, co dzieje się z bohaterami tekstów ojca.

Bardzo emocjonalny, po części oparty na faktach, a częściowo będący literacką wizją, portret Ulrike Meinhof.

Reporterska opowieść o świecie pakistańskich sufich. Autor nie tylko zgromadził w tej książce wiedzę o historii muzułmańskich mistyków, ale też własne spostrzeżenia z wielu miesięcy spędzonych w ich towarzystwie.

Wspomnienia żony zamordowanego w Pakistanie dziennikarza „Wall Street Journal”. Zapis dni po porwaniu Danny’ego Pearla, kiedy pakistańskie służby bezpieczeństwa próbowały dotrzeć do porywaczy, a rodzina i przyjaciele próbowali prowadzić własne śledztwo.

Gorąco komentowana autobiografia prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa. Nieco hagiograficzna lecz ujawniająca też wiele frapujących tajemnic najnowszej historii opowieść o losach obecnego „silnego człowieka” Pakistanu oraz jego ojczyzny.

Obszerna analiza historii i działań radykałów z palestyńskiego ugrupowania Hamas. Książka napisana przez jednego z czołowych analityków CIA.

Polsce nie brakuje symboli i inspiracji przemawiających za zaangażowaniem na rzecz praw człowieka. Wieloletnia walka „za wolność Waszą i naszą”, ofiara II wojny światowej, „Solidarność” z Lechem Wałęsą, Jan Paweł II... Świat docenił nasze zasługi dla upadku systemu dwublokowego i demokratyzacji w Europie, będące realizacją wartości, na które powoływał się polski ruch solidarnościowy – wolność i prawa człowieka. Czy to dziedzictwo zostało wykorzystane? Czy Polsce udało się stworzyć wizerunek państwa przewidywalnego, konsekwentnie upominającego się o prawa człowieka na arenie międzynarodowej? Czy podejmując ważne problemy bezpieczeństwa, ugruntowania suwerenności i budowy gospodarki wolnorynkowej, nie zapomniano o tych, których podstawowe prawa wciąż nie są przestrzegane?

„POMNIKI HISTORII” to najnowsza publikacja książkowa Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Prezentuje 25 obiektów i zespołów zabytkowych, które Prezydenci Polski - Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski - uznali za pomniki historii, czyli za miejsca szczególne ze względu na wartości historyczne, kulturowe i religijne, artyzm architektury oraz piękno otaczającego je krajobrazu.

Publikacja-legenda, oczekiwana i komentowana przez media i ekspertów na całym świecie. Ukazujący się co roku Raport AI to główne kompendium wiedzy o aktualnej sytuacji w zakresie praw człowieka we wszystkich niemal krajach globu (a przynajmniej tych, w których odnotowano naruszenia praw człowieka – przykładowo w Raporcie 2003 nie ma informacji z Polski, Słowenii czy Norwegii, co może oznaczać zarówno, że sytuacja w tych krajach jest bardzo dobra, jak i – że takich informacji brak).

Rozbudowany esej o roli religii w polityce i mediach współczesnego świata.

Porównanie współczesnych metod marketingowych do praktyk Kościoła katolickiego – od pierwszych wieków istnienia chrześcijaństwa po dziś dzień.

Monografia poświęcona trzem stuleciom, w trakcie których Rosja ukształtowała swoje przyszłe południowe granice – dziś w dużej mierze przekształcone w niepodległe państwa środkowoazjatyckie i kaukaskie.

Opracowanie kilkunastu najważniejszych konfliktów między Rosją a Imperium Osmańskim.

Książka zawierająca sążniste analizy stosunków polityczno-gospodarczych między Rosją a krajami byłego ZSRR: Ukrainą, Białorusią oraz państwami basenu Morza Kaspijskiego. Jak wskazuje już tytuł autorów opracowania interesuje tu przede wszystkim sytuacja w zakresie gospodarki surowcami.

Zbiór reportażów z Rosji oraz krajów byłego ZSRR. Wyjątkowo wrażliwe spojrzenie na dawne Imperium: nie przez pryzmat wielkiej polityki, ale ludzi spotykanych przez autora w trakcie odbywanych przez wiele lat podróży na Wschód.

Książka autorstwa dwóch byłych top-menedżerów jednej z największych polskich firm – Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN. Autorzy tłumaczą się z kluczowej inwestycji koncernu – w litewską rafinerię ropy w Możejkach – a także w obszerny sposób opisują mechanizmy rządzące polskim, rosyjskim, europejskim, a wreszcie światowym rynkiem tego surowca.

Książka o jedynych w swoim rodzaju relacjach między wielkim kompozytorem a krwawym dyktatorem.

Obszerna panorama dziejów Żydów od schyłku epoki carów po upadek Związku Radzieckiego, poprzedzona eseizującym wstępem pióra Jaefima Etkinda. Na przeszło pół tysiącu stron autor przedstawia zarówno politykę ZSRR wobec rosyjskich Żydów, ich udział w ruchu komunistycznym i postaci kilkudziesięciu najważniejszych postaci tych czasów, które odegrały olbrzymią rolę w życiu rosyjskich Żydów.

Jeden z pierwszych epizodów zimnej wojny z detalami opisany przez ekspertkę z dziedziny radzieckich i rosyjskich służb specjalnych. Portret pierwszych lat zimnej wojny.

Historia zachodnich reakcji wobec Gułagu – i w szerszym kontekście – zbrodni popełnionych od rewolucji bolszewickiej do dnia dzisiejszego.

Autor – znany filozof i krytyk artystyczny – analizuje sztukę rosyjską czasów stalinowskich.

Reporterska relacja z Zony – odludnego miejsca na Syberii, w którym osiadła sekta wissarionowców: sympatyków czy właściwie wyznawców Wissariona, byłego milicjanta, który podaje się za Jezusa Chrystusa. Jednocześnie portret rosyjskich „wykluczonych”, próba uchwycenia fenomenu Rosji i odpowiedzi na pytanie, co skłania ludzi do ucieczki przed współczesnym światem.

Biografia prezydenta Rosji Władimira Putina, która rozrosła się w końcu do obszernej analizy wpływu służb bezpieczeństwa na rosyjską politykę i administrację. Książka, która ujawnia szczegóły budowy "państwa FSB" w Rosji.

Zbiór reportaży z Rosji z lat 1998-2005 pióra dziennikarza i reportażysty, współpracującego m.in. z „Rzeczpospolitą” oraz magazynem „Twój Styl”.

Zbiór wstrząsających reportażów z Rosji i Czeczenii.

„Okruchy zwierciadła” – to wciągająca kronika życia jednej z najsłynniejszych artystycznych familii Rosji. Rzecz dla rusofilów i... kinomanów.

Kilkudziesięciostronicowa relacja polskiego reportera z porewolucyjnej Rosji A.D. 1933. Barwny obrazek, opowiadający o czasach wczesnego stalinizmu – przypominający nieco charakterem, choć już nie poglądami politycznymi, teksty słynnego brytyjskiego sympatyka rewolucji, Johna Reeda.

Analiza prezydentury Władimira Putina i sposobu, w jaki zmieniła się Rosja w latach 2000-2009.

Kolejna historyczna rekonstrukcja pióra amerykańskiego dziennikarza – znany już z książki opisującej polowanie Mossadu na Adolfa Eichmana autor tym razem opisuje dramatyczne wydarzenia z czerwca 1905 r., kiedy to załoga pancernika „Potiomkin” zabiła kapitana okrętu i przejęła kontrolę nad jednostką.

Monumentalne dzieło autora „Szeptów” opisujące kluczowy dla rewolucji bolszewickiej okres – od pierwszego wystąpienia przeciw władzy carskiej w 1891 r. po śmierć Włodzimierza Iljicza Lenina.

Obszerna monografia poświęcona obronności Rosji i transformacji jej sił zbrojnych.

Monografia poświęcona bitwie o Moskwę – największej i według coraz większej grupy historyków, najważniejszej batalii II wojny światowej. Imponujące, pieczołowicie zdokumentowane i napisane niemal jak powieść, dzieło.

Historia najsłynniejszego rosyjskiego koncernu połączona z analizą jego wpływów na świecie, czy metod działania, a także charakterystyką szefów firmy i ich pozycją w rosyjskiej polityce.

„Śledczo-historyczny reportaż” pióra rosyjskiego dziennikarza, który od lat 80. zbierał materiały o zbrodni katyńskiej. Jedna z najważniejszych książek poświęcona tej tragedii, jakie kiedykolwiek napisano. Polskie wydanie zostało uzupełnione o tekst autorstwa badaczy z IPN i Ośrodka KARTA.

Biografia Józefa Stalina, z pozoru jedna z wielu, w rzeczywistości – ważny suplement do wcześniejszych publikacji tego typu.

Przewodnik po najważniejszym mieście Republiki Południowej Afryki – jego strukturze, grupach etnicznych i codziennych obyczajach mieszkańców.

Eseje, w których znany pisarz-noblista stara się spojrzeć na problemy RPA i całego kontynentu poprzez pryzmat literatury.

Wbrew pozorom nie jest to biografia Nicolae Ceausescu lecz dzieje i głęboka analiza całości rumuńskiego reżimu komunistycznego pod rządami Geniusza Karpat. Drobiazgowo opracowane dzieło zawiera informacje zarówno o wydarzeniach z ćwierćwiecza rządów Ceausescu, jak i stopniowych procesach zachodzących w tym czasie w gospodarce i społeczeństwie.

Obszerna praca koncentrująca się na dwóch tematach – pierwszym jest polityka zagraniczna Rumunii w latach 1939-1940, drugim zaś – będący w dużej mierze jej konsekwencją rozbiór części terytorium tego państwa w 1940 r. To obszerne opracowanie historyczne jest jedną z nielicznych pozycji dotyczących dziejów Rumunii przed epoką Nicolae Ceausescu, a na dodatek opisywane w książce wydarzenia nie pozostają bez wpływu na dzisiejszą sytuację w tym regionie Bałkanów.

Niezwykła, wartościowa reporterska relacja z Rwandy. Opowieść o niedoszłych ofiarach ludobójstwa, ludziach, którzy przeżyli masakry w połowie lat 90., a jednak do dziś nie potrafią odzyskać spokoju.

„Aksamitne rewolucje” w Serbii, Ukrainie, Gruzji i Kirgistanie jako element walki o dominację między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo, opis kulisów dramatycznych wydarzeń w tych krajach.

Dziennikarska relacja z procesu byłego serbskiego prezydenta Slobodana Miloševicia, a zarazem – gruntowna krytyka sposobu działania Trybunału Haskiego.

Biografia kontrowersyjnego słowackiego duchownego, który stał się jednym z najbardziej znanych polityków w historii swego kraju. Postać ta jest dziś, w zależności od światopoglądu, prezentowana jako patriota lub – z drugiej strony – jako zbrodniarz wojenny. Kamenec próbuje w swej książce zawrzeć wypośrodkowany wizerunek Tiso.

Manifest programowy ówczesnego senatora – a dziś prezydenta USA. Obszerna krytyka amerykańskiej polityki i jej mechanizmów.

Próba opisu „amerykańskiej cywilizacji” poczyniona przez jednego z najbardziej znanych francuskich intelektualistów.

Zbiór reporterskich obrazów z podróży po Sudanie napisany przez współpracownika „Tygodnika Powszechnego”. Unikalne spojrzenie na ten kraj w chwili, gdy wygasła wojna domowa między Północą a Południem.

Opracowanie poświęcone jednemu z najważniejszych krajów Bliskiego Wschodu – Syrii. Przewodnik przez historię, kulturę i geografię tego kraju.

Zbiór doskonałych reporterskich obrazów ze Szwecji, składających się na zbiorowy portret skandynawskiego państwa opiekuńczego, z wszystkimi jego paradoksami i patologiami.

Zapis ewolucji technologicznego know-how współczesnego terroryzmu, który zarazem jest swoistym encyklopedycznym przewodnikiem po technologiach stosowanych przez terrorystów.

Kompendium wiedzy o psychologii terroryzmu, zawierające m.in. analizę ewolucji osobowości człowieka, stającego się terrorystą oraz szereg barwnych anegdot o słynnych terrorystach.

Teoretyczna praca pokazująca, jak istotna w walce z terroryzmem jest informacja i umiejętnie skonstruowany system dzielenia się nią w ramach państwowego aparatu antyterrorystycznego.

Kompendium wiedzy o antyterroryzmie: instytucjach antyterrorstycznych, sposobach przeciwdziałania zjawisku oraz koordynacji służb AT z całego świata.

Bardzo ciekawa książka o siatce globalnego dżihadu, o jej powstawaniu i strukturze. Autor obala wiele stereotypów, sięgając po konkretne przykłady z biografii zarówno znanych, jak i nieznanych członków Al-Kaidy.

Wstrząsające wspomnienia słynnego więźnia obozu dla podejrzanych o terroryzm w Guantanamo, niemieckiego muzułmanina tureckiego pochodzenia, Murata Kurnaza.

Analiza jednej z najważniejszych cech współczesnego terroryzmu: „medialności”, spektakularności jako kluczowego elementu przytłaczającej większości zamachów. Autorzy nie tylko typują tu najpowszechniejsze sposoby przyciągania uwagi mediów przez terrorystów, ale też podsuwają pomysły dla administracji na zminimalizowanie tego efektu.

Filozoficzna rozprawa z terroryzmem, udowadniająca, że zjawisko to jest równie mocno zakorzenione w kulturze zachodniej, jak w innych.

Książka opisująca współpracę komunistycznych - również PRL-owskich - służb bezpieczeństwa z ugrupowaniami terrorystycznymi z okresu zimnej wojny, m.in. „Czarnym Wrześniem”, słynnym Carlosem czy Frakcją Czerwonej Armii. Oparte na dokumentach studium pomocy, jakiej udzielała im komunistyczna Polska.

Pierwsza w Polsce książka poświęcona współczesnej polityce tureckiej, koncentrująca się w szczególności na przemianach, jakie przechodzi ten kraj, odkąd do władzy doszła w 2002 roku odwołująca się do islamu Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Biografia twórcy świeckiego państwa tureckiego, a zarazem przebogaty fresk o początkach Republiki nad Bosforem.

Reportersko-kronikarska opowieść o Stambule i współczesnej Turcji. Wędrówka przez zaułki kilkunastomilionowej metropolii połączona z obszernymi cytatami i odniesieniami do relacji historycznych podróżników.

Zbiór reportażów dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Panorama współczesnej Turcji i jej problemów.

Wnikliwa próba przedstawienia kulisów interesów, jakie światowe koncerny robią z dyktatorami takimi jak Saparmurat Nijazow, słynny Turkmenbasza. Brutalne praktyki reżimów, groteskowe zachcianki przywódców i miliardowe zyski – to wszystko starają się opisać autorzy tej pracy.

Praca z serii „Sztuka Azji i Afryki” poświęcona misternym księgom klasztornym, jakie przez wiele stuleci tworzyli tybetańscy mnisi. Omówienie procesu powstawania ksiąg, funkcji, jakie pełniły, oraz podejmowanych przez naukowców próbach odczytania zawartych w nich informacji.

Historia ucieczek i wysiedleń ludności w XX-wiecznej Europie – procesów będących konsekwencją konfliktów etnicznych i formowania nowych państw. Połączenie faktograficznego opracowania z dostępnymi relacjami poszczególnych osób.

Raz jeszcze autor zabiera czytelników w odległy, naznaczony wojną i tragedią, rejon świata. Tym razem do Ugandy, gdzie od dziesiątek lat toczy się brutalna, pełzająca wojna domowa, a jej największymi ofiarami – a nierzadko i największymi oprawcami – są dzieci.

Arcyciekawa opowieść o malarzu i szpiegu Henryku Józewskim, który w imieniu II RP i na rozkaz marszałka Piłsudskiego w latach 20. i 30. toczył z Moskwą podziemną, szpiegowską wojnę. Jej celem przez pewien czas była nawet niepodległość Ukrainy...

Zbiór tekstów grupy polskich dziennikarzy i naukowców, poświęcony różnym aspektom ukraińskiej Pomarańczowej Rewolucji. Mieszanka reportażu i pracy naukowej plus kalendarium wydarzeń na Ukrainie.

Wywiad-rzeka na różne tematy z główną negocjatorką akcesji Polski do Unii Europejskiej, a obecnie Komisarzem UE ds. polityki regionalnej, Danutą Hűbner.

UE w pigułce, stan na 2003 r. Sztandarowa pozycja serii „Poznajemy Unię Europejską”, zawierająca wszystkie podstawowe dane o strukturze, do której 1 maja 2004 r. wstąpiła Polska. Kompendium wiedzy niezwykle przydatne w momencie, w którym niewielu Polaków tak naprawdę posiada wiedzę o Unii.

Kompendium wiedzy o gabinetowych tajnikach zimnowojennej konfrontacji, uzupełnione o plastyczne opisy przełomowych momentów XX-wiecznej historii i portrety uwikłanych w zimną wojnę społeczeństw. A wszystko w tonacji bliskiej thrillerowi.

Książka będąca gorącym protestem i kalendarium wydarzeń poprzedzających „drugą” wojnę w Zatoce Perskiej. Stanowi swoiste uzupełnienie i rozszerzenie głośnego filmu „Fahrenheit 9.11”. Jest próbą ogarnięcia i oceny wzajemnych relacji między elitami amerykańskiej partii republikańskiej, a Arabią Saudyjską, Irakiem i społecznością międzynarodową.

Kawał zimnowojennej historii opisany z reporterską pasją, czasem wręcz literacką brawurą. Dzieje wyścigu o podbój kosmosu, jaki Moskwa i Waszyngton toczyły począwszy od lat 40. po końcówkę lat 50.

To książka poświęcona operacji „Pierwszy Błysk” – dziewiątej próbie atomowej w historii świata, a zarazem pierwszemu testowi broni jądrowej dokonanemu przez ZSRR. Wydarzenie to było nie tylko technicznym sprawdzianem dla radzieckich inżynierów. Wyznaczało też początek wyścigu zbrojeń, który miał zdominować światową politykę na niemal półwiecze.

Politologiczna próba opisania najważniejszych – a w każdym bądź razie najbardziej „nośnych” – problemów zarania XXI wieku, z uwzględnieniem zwłaszcza perspektywy amerykańskiej. W ramach opracowania autor koncentruje się na kwestiach takich jak m.in. globalny konflikt narastający pomiędzy światem liberalnej demokracji a integryzmem religijnym, interwencja w Iraku, konflikt bliskowschodni, pozycja Stanów Zjednoczonych i jej plany wobec Iranu, Syrii oraz Korei Północnej, terroryzm islamski, konflikt wokół interwencji Zachodu na Wschodzie, wartości cywilizacyjne... Książka Kisielewskiego jest kolejną po „Wojnie światów” Piotra Kłodkowskiego próbą kompleksowego ujęcia najważniejszych problemów współczesnej geopolityki, a zarazem – przedstawienia stanowiska i działań Waszyngtonu we wszystkich wymienionych wyżej sprawach.

Nieco zbeletryzowana historia powstania portalu społecznościowego Facebook oraz jego złożyciela – Marka Zuckerberga. Książka zekranizowana pod tytułem „The Social Network”.

Autobiografia jednego z najpopularniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Książka wyczekiwana, jak rzadko która, choć nie ze względu na polityczny dorobek Clintona.

Biografia słynnej Pierwszej Damy i demokratycznej senator z Nowego Jorku pióra dziennikarskiej legendy - Carla Bernsteina, jednego z reporterów, którzy ujawnili aferę Watergate.

Pierwsza rodzima próba oceny wydarzeń i procesów politycznych, jakie doprowadziły do wyboru Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych – podjęta przez korespondentkę „Dziennika” w USA.

Wspomnienia człowieka-legendy: Gene’a Kranza, wieloletniego szefa NASA, współtwórcy największych sukcesów tej Agencji. Kronika z życia Agencji – zwłaszcza sukcesów i porażek lat 60.

Synteza trzech wieków północnoamerykańskiego niewolnictwa, zawierająca zarówno informacje o systemie pracy niewolniczej, zmieniających się warunkach życia i pracy niewolników, jak i też ewolucji ich pozycji społecznej.

Niezwykły reportaż brytyjskiego dziennikarza o niecodziennych doświadczeniach dokonywanych przez armię USA.

Trzystustronicowy reportaż o Nowym Jorku – ale zarazem i o całej Ameryce, której symbolem jest to miasto.

Przejmujący reportaż historyczny opisujący barwne losy niewielkiej wyspy u wybrzeży Nowego Jorku – Ellis Island – oraz wybranych postaci z grona kilkunastu milionów osób, które w latach 1892-1954 znalazły się na niej, próbując wyemigrować do USA.

Wznowienie tryptyku amerykańskiego pióra słynnego reportera. Zapis długiej podróży po Stanach Zjednoczonych (oraz wypadu do sąsiedniego Meksyku). Barwny portret Ameryki przełomu lat 50. i 60.

Jedna z najważniejszych prac w dorobku znanego brytyjskiego historyka: obszerne studium potęgi Stanów Zjednoczonych i porównanie tego kraju ze znanymi z historii imperiami. Analiza polityki, gospodarki, społeczeństwa i kultury jedynego światowego supermocarstwa u progu XXI wieku.

Ostatnia praca zmarłego niedawno amerykańskiego politologa – poświęcona zmianom etnicznym i społecznym w Stanach Zjednoczonych: rosnącemu wpływowi latynoamerykańskiej społeczności na utrwalone przez lata wzorce kulturowe i polityczne anglosaskiej (do niedawna) większości.

Leksykon wiedzy o amerykańskim wywiadzie – napisany jednak lekkim i atrakcyjnym, publicystycznym językiem. Panorama dziejów Agencji od zakończenia II wojny światowej po 2007 rok.

Historyczna opowieść o powstaniu na Węgrzech w 1956 roku i polityce zimnowojennych mocarstw wobec niego. Jedno z nielicznych źródeł poświęconych tamtym wydarzeniom dostępnych w języku polskim.

Esej podróżniczy – jak nazywają ten typ literatury recenzenci – będący swoistą kulinarno-kulturowo-socjologiczno-historyczną podróżą przez Węgry.

Kontrowersyjna książka brytyjskiej dziennikarki, która była swoistą odpowiedzią na zamachy w Londynie w 2005 roku. Panorama „piątej kolumny terroryzmu”: radykalnych muzułmańskich środowisk i organizacji, które rozkwitły na Wyspach za sprawą – jak twierdzi autorka – obojętności i kapitulanckiej postawy establishmentu, Kościoła i rządu.

Wiwisekcja brytyjskiego parlamentaryzmu dokonana przez córkę George’a Bidwella, autora kilkudziesięciu nieco zbeletryzowanych biografii postaci brytyjskiej historii. Począwszy od początków istnienia parlamentu w początkach XIII (wówczas była to Rada Baronów) po dzień dzisiejszy.

400-stronicowa rozprawa na temat Anglików – uszyty z anegdot i historii Wielkiej Brytanii esej, próbujący wyjaśnić fenomen tego narodu.

Biografia brytyjskiej monarchini pióra londyńskiego korespondenta francuskiego dziennika „Le Monde”. Historia życia królowej, Domu Windsorów i współczesnego Zjednoczonego Królestwa zarazem.

Zbiór wykładów, felietonów i komentarzy opublikowanych przez Eco od 2000 roku, przeważnie we włoskich gazetach. Rzecz dotyczy w dużej mierze włoskiej polityki lecz autor stara się, by konkluzje płynące z jego rozważań miały uniwersalny charakter.

Rodzinna saga, z Zimbabwe i Holokaustem w Polsce w tle. Reportaż z autorytarnego kraju w Afryce miesza się tu z poszukiwaniem korzeni i opowieścią o Zagładzie.


Aktualności:
Japońskie fascynacje...
Koreańska awangarda w...
Akustyczna Marika...
Wszystkie wojny fotor...
Naga prawda o pilotac...

Kapela ze Wsi Warszawa

Kimar Studio

wypady.pl

Subnet Internet (C)2003