Puls Świata
Czwartek, 30 marca 2017www.puls-swiata.pl
Puls Świata


RAPORT: Birma

UCHODŹCY W POLSCE

NORYLSK: Miasto-widmo

KINO AFGANISTANU

Cenzura Internetu w Chinach

Mały Tybet w Nepalu

ARGENTYNA: Okruchy dyktatury

Strefa Kultury:
Literatura

Teatr

Kino

Muzyka

Wystawa

Kanon

BIBLIOTEKA:
LINKI

KSIĄŻKI

DOKUMENTY

GALERIA FOTO

 
ZALOGUJ

STREFA KULTURY - Wystawa


Fotosy z ponad 100 najsłynniejszych polskich filmów zrealizowanych na przestrzeni stulecia przez m.in.:  Andrzeja Munka, Andrzeja Wajdę, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Hoffmana można oglądać na plenerowej wystawie w Warszawie. Ekspozycja czynna na ul. Krakowskie Przedmieście do 17 lipca 2009.


9 listopada 2007, w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie otwierana jest wystawa – wydarzenie: „Spójrz ku domowi / Looking homeward” Leonida Tiszkowa. Można ją oglądać do końca bieżącego roku. Ekspozycja prezentowana jest w ramach Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Federalną Agencję Kultury i Kinematografii FR. Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Trwa kolejna edycja Festiwalu Dni Afryki. Wciąż jeszcze można wziąć udział w imprezach organizowanych przez Międzywydziałowe Koło Orientalistyczne Uniwersytetu Warszawskiego.


W dniach 6-12 marca br. odbędzie się w Warszawie pierwszy Tydzień Koreański, którego organizatorzy mają nadzieję przybliżyć środowisku studenckiemu i mieszkańcom stolicy historię i kulturę tego egzotycznego kraju, jego obyczajów, różnorodnej religijności i piękna natury.

Pierwsza edycja konkursu Warszawska Jesień Fotograficzna, organizowanego przez Fundację HOMO VIATOR we współpracy z redakcją magazynu WiK i Biurem Promocji Miasta, a finansowanego przez Biuro Kultury Urzędu Miasta st. Warszawy pod hasłem „Portret Warszawy”, została rozstrzygnięta.

Przez niemal trzy miesiące w Muzeum Narodowym w Krakowie (29 lipca – 23 października 2005) czynna będzie wystawa poświęcona Michałowi Aniołowi. Zaprezentowanych zostanie sześć oryginalnych rysunków Buonarrotiego, kilka dzieł rzeźbiarskich (m.in. kopia posągu Mojżesza) i malarskich, pośród których wyróżniają się obrazy namalowane w Polsce w XVI wieku, powstałe pod wpływem twórczości Michała Anioła. Całość uzupełni multimedialna prezentacja wybranych dzieł wielkiego artysty. Wystawę Honorowym Patronatem objęli: Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski, Metropolita Krakowski oraz Profesor Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.

Od 7 września w warszawskiej Yours Gallery królować będzie Elliot Erwitt, fascynujący mistrz współczesnej fotografii. Tym razem odwiedzający będą mogli obejrzeć jego prace należące do dwóch cykli – Between the Sexes (Między płciami) oraz Beaches (Plaże).

W dniach 15.06-10.07.2005, w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki - wystawa World Press Photo! W roku 2005, ten najbardziej znany i prestiżowy międzynarodowy konkurs profesjonalnej fotografii prasowej obchodzi 50-lecie istnienia.

Do 9 października 2005 r., w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie - „Talent, Pasja , Intuicja II” – retrospektywna wystawa polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Druga edycja po dwudziestu latach. Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Nawiązuje do wcześniejszej prezentacji tego typu twórczości, jakie miały miejsce w 1965 r. ( wystawa „Inni” w warszawskiej Zachęcie) i w 1985 r. („Talent Pasja Intuicja” w Muzeum im Jacka Malczewskiego w Radomiu).

Dziś, 9 maja, zaczyna się na Uniwersytecie Warszawskim kilkudniowy festiwal dla wszystkich pasjonatów tego, co egzotyczne.

11 maja w warszawskiej Yours Gallery startuje wystawa najnowszych prac Tomasza Gudzowatego – tym razem dokumentujących życie Peruwiańczyków. Prezentowane na ekspozycji 36 zdjęć to wybór z kolekcji powstałej po dwukrotnym pobycie w Peru. Podczas pierwszej z nich autor przyglądał się świętu Qoyllur R’iti – ceremoniom łączącym w specyficzny sposób praktyki kultowe społeczności andyjskich z tradycją chrześcijańską. Druga wyprawa do Peru zaowocowała obserwacjami i dokumentacją codziennego życia Peruwiańczyków, szczególnie ich pracy na tarasach solnych.

„Białko” to nowa galeria sztuki w Warszawie. Przedsięwzięcie to można bez dwóch zdań nazwać nowym pomysłem Waglewskich... Estetycznie akceptowanym, wręcz sygnowanym przez znakomitego muzyka - Wojtka WW Waglewskiego i jego najbliższą rodzinę. Prowadzonym przez dwie Panie - żonę Wojtka - Grażynę i dziewczynę Fisza (Bartka Waglewskiego) - Martę. „Białko” spełnia zadania charakterystyczne dla galerii komercyjnej – sprzedaje dzieła sztuki. Można tu więc głównie podziwiać i kupować obrazy, oraz rzadkie wydawnictwa książkowe. Jednak ta funkcja mieści się w ogólnej formule - upowszechniania i promocji polskiej sztuki współczesnej.

Wystawę „Tadeusz Kantor. Interior Imaginacji” można oglądać w Galerii „Zachęta” w Warszawie od 16 kwietnia do 12 czerwca 2005. O Galerii i o tej wystawie rozmawiamy z Agnieszką Morawińską.

Agencja Kontakt - Grzegorz Furgo oraz Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. w Warszawie przygotowali interaktywną wystawę z Kopehnagi „MÓZG”. Jest to nowoczesna i dynamiczna prezentacja najnowszych osiągnięć w dziedzinie badań nad ludzkim mózgiem, przeznaczona dla widzów w każdym wieku. Wystawa powstała w Duńskim Centrum Naukowym Experimentarium jako element obchodów Roku Mózgu. Współrealizatorem Wystawy jest Telekomunikacja Polska. Patronat honorowy nad wystawą objął Premier Rzeczpospolitej Polskiej Marek Belka. "MÓZG" do podziwiania na XXX piętrze PKiN oraz na parterze, w terminie od 21 stycznia do 4 sierpnia 2005.

Już wkrótce, 7 stycznia 2005 r., w Muzeum Ziemi Otwockiej im. M. E. Andriollego w Otwocku będzie miał miejsce wernisaż fotografii autorstwa Tomasza Brzostka, operatora i fotografika. Prace te są świadectwem i dokumentacją pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta i jego okolic, a powstały podczas ubiegłorocznego pleneru. Patronem honorowym wystawy został Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Wśród innych patronów znalazła się również redakcja magazynu PULS ŚWIATA.

W dniu 3 grudnia 2004 na uroczystej gali w klubie Skarpa w Warszawie po raz siódmy wręczono statuetki Złotego Orła twórcom najlepszych polskich reklam ubiegłego roku.

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie - naturalne dopełnienie projektu "Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000" przedstawianego w Zachęcie - wystawa "Za czerwonym horyzontem". Czynna do 23 stycznia 2005. Druga edycja tejże wystawy odbędzie się w terminie marzec - maj 2005 roku w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie. Organizatorami obu prezentacji są: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa) oraz Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej (Moskwa).

Od 20 listopada 2004 roku do 30 stycznia roku 2005, w "Zachęcie" Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a od marca 2005 roku w Państwowej Galerii Tretiakowskiej w Moskwie będzie prezentowana wystawa "WARSZAWA - MOSKWA / MOSKWA - WARSZAWA 1900-2000". ORGANIZATORAMI WYSTAW SĄ: Ministerstwo Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Środków Masowego Przekazu Federacji Rosyjskiej, Federalna Agencja Kultury i Kinematografii, Centrum Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej „Instytut Adama Mickiewicza”, Państwowe Centrum Muzealno-Wystawiennicze ROSIZO, "Zachęta" Narodowa Galeria Sztuki oraz Państwowa Galeria Tretiakowska.

Do połowy grudnia trwać będzie wystawa słynnego brazylijskiego twórcy w warszawskiej Yours Gallery. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć wybór fotografii z dwóch – najsłynniejszych chyba – cykli Salgado. „Workers”, czyli Robotnicy to cykl poświęcony odchodzącej w przeszłość – przynajmniej według autora zdjęć – grupie fizycznych robotników, zastępowanej przez nowoczesne maszyny i technologie. „Exodus” to z kolei dokumentacja największych migracji końca XX wieku, spowodowanych zarówno przyczynami ekonomicznymi czy społecznymi, jak i wojną.

Wyjątkowa wystawa - 50 zdjęć, a obok nich 21 historii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi – ich postawa wobec choroby, odczucia, refleksje… Zdjęcia i historie pochodzą z Albumu „Reconstructing Aphrodite” wydanego w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Album jest wspólną pracą: fotograf Terry Lorant, dr Loren Eskanazi – chirurga plastycznego i Joanne Sonn – jednej z bohaterek zdjęć. Wystawę „Odzyskana Kobiecość” można oglądać od 21 października do 7 listopada, codziennie, w Galerii Lufcik – DAP, przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie.

TYTUŁ wystawy -"TRANSALPINUM". OD GIORGIONA I DÜRERA DO TYCJANA I RUBENSA. DZIEŁA MALARSTWA EUROPEJSKIEGO ZE ZBIORÓW KUNSTHISTORISCHES MUSEUM W WIEDNIU, MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE I MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU wziął się od pojęcia "transalpinum". Jest to parafraza dawnego terminu, intencjonalnie rozumianego jako określenie na "przekraczanie Alp" dokonywanego przez artystów udających się zarówno z terenów północnej Europy do Italii, jak i wędrujących z Italii na północ europejskiego kontynentu. Z czasem pojęcie "transalpinum" stało się przymiotnikiem określającym zjawiska rozciągające się na obszarze Alp lub przekraczające tereny gór i rozciągające się we wszystkich kierunkach geograficznych. Wydarzenie! Na prezentację pokazywaną w Muzeum Narodowym w Warszawie (17 września - 10 grudnia 2004) i Muzeum Narodowym w Gdańsku (20 grudnia 2004 - 15 lutego 2005) składają się 43 obrazy z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, 38 ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i 5 z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku wykraczające znacznie poza granice - państw i czasu...

Na lata 2003-2004 polskie Muzea Narodowe przygotowały wielki cykl wystaw retrospektywnych poświęconych twórczości Wojtka Siudmaka. Cykl ten jest częścią szeregu wystaw międzynarodowych, które prezentują trzydziestoletni dorobek tego twórcy. Wystawa dotarła wreszcie do Warszawy, do Łazienek Królewskich. Do końca października b.r., należy ją zobaczyć w Starej Podchorążówce! Zawiera 100 prac - 65 obrazów i 35 rysunków.

Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane od 12 lat z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej, na wzór francuskich "Dni otwartych zabytków". Polska po raz pierwszy zorganizowała "Takie Dni" w roku 1992. Ich koordynatorem jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, a patronat honorowy nad obchodami objął w tym roku Minister Kultury RP, Waldemar Dąbrowski. Dni Dziedzictwa potrwają od 3 września do 2 października 2004.

W lipcu 2003 r., Prezydent M. St. Warszawy Lech Kaczyński przyznał teren dawnej elektrowni tramwajowej na ul. Przyokopowej 28 na Woli na siedzibę Muzeum Powstania Warszawskiego oraz powołał Pełnomocnika ds. budowy Muzeum, Jana Ołdakowskiego. Uroczyste otwarcie Muzeum - w 60. rocznicę wybuchu Powstania - nastąpi już 1 sierpnia 2004 r.!

MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU w Warszawie jest najstarszą imprezą tego typu w świecie. Na tegoroczną edycję nadesłano prawie 2500 plakatów autorstwa 762 artystów z 47 krajów. Komisja kwalifikacyjna na wystawę konkursową wybrała 454 plakatów. Możemy je podziwiać w Muzeum Plakatu w Warszawie.


Aktualności:
Japońskie fascynacje...
Koreańska awangarda w...
Akustyczna Marika...
Wszystkie wojny fotor...
Naga prawda o pilotac...

Kapela ze Wsi Warszawa

Kimar Studio

wypady.pl

Subnet Internet (C)2003