Puls Świata
Czwartek, 27 kwietnia 2017www.puls-swiata.pl
Puls Świata


RAPORT: Birma

UCHODŹCY W POLSCE

NORYLSK: Miasto-widmo

KINO AFGANISTANU

Cenzura Internetu w Chinach

Mały Tybet w Nepalu

ARGENTYNA: Okruchy dyktatury

Strefa Kultury:
Literatura

Teatr

Kino

Muzyka

Wystawa

Kanon

BIBLIOTEKA:
LINKI

KSIĄŻKI

DOKUMENTY

GALERIA FOTO

 
ZALOGUJ

STREFA KULTURY - Literatura

Wszystkie wojny fotoreportera

„13 wojen i jedna” to wstrząsająca, ale zarazem bardzo prosta i ludzka opowieść o życiu i pracy najsłynniejszego chyba polskiego fotoreportera wojennego – Krzysztofa Miller. W autobiograficznej spowiedzi autor nie ogranicza się jednak do opisu kolejnych konfliktów zbrojnych, jakie utrwalał swoimi aparatami. Pisze o najważniejszych ze stoczonych przez siebie walk: z własną psychiką.


Na ile wojen można pojechać? Niektórym wystarczy jedna, inni powracają na fronty latami, niemal uzależniając się od uderzeń adrenaliny. Jedni i drudzy są jednak poranieni niemal tak samo jak ofiary konfliktu, które fotografują lub o których piszą. Ludzka psychika nie jest w stanie wytrzymać wiele nieszczęścia, nawet jeśli dziennikarz spróbuje wybudować wokół siebie ścianę zawodowej obojętności.

Ściana, którą zbudował Miller, w końcu pękła. Gdy w połowie lat 80. ten niezwykle utalentowany reporter zaczynał robić zdjęcia dla prasy drugiego obiegu, nie podejrzewał jeszcze, gdzie zagna go ta profesja. Gdy podejmował pracę dla „Gazety Wyborczej”, nie wiedział, jakie wydarzenia przyjdzie mu fotografować. I jak zniesie to jego psychika…

A koniec końców, był niemal wszędzie tam, gdzie działo się zło przełomu stuleci: Czechosłowacja i Rumunia, Bośnia, Gruzja, Czeczenia, Górny Karabach, Irak, Afganistan, Kongo, RPA, Burundi i Rwanda. Jego teksty to pełne emocji i barwnych szczegółów opowieści o ludziach, których fotografował (jak Ahmad Szah Masud czy Nelson Mandela), ludziach, którym towarzyszył (liczne grono dziennikarzy, w tym Wojciech Jagielski, Maria Wiernikowska czy Bartosz Węglarczyk) czy ludziach, których spotkał gdzieś po drodze (setki wspomnień o częstokroć bezimiennych).

Miller nie buduje klasycznych reportażów. Nie opowiada historii krajów, nie wskazuje przyczyn konfliktów, raczej nie opisuje biografii napotkanych bohaterów zdjęć. Opowiada o swojej pracy, warunkach, w jakich przyszło mu tworzyć, aparatach fotograficznych czy powracających – rzadko kiedy chcianych – wspomnieniach. A jednak pisze o miejscach, w których był, w taki sposób, że warto też po tę książkę sięgnąć – również i dla wzbogacenia swojej wiedzy o kulisach wydarzeń znanych z gazet czy telewizyjnych ekranów.

Męska, prosta – ale i nie naiwna – książka, którą warto przeczytać.

(mj)


wersja do wydruku
POZOSTAŁE:

„Kwiat śliwy, mroczny cień” – to ostania, jak dotąd, powieść zafascynowanej Japonią australijskiej pisarki, znanej przede wszystkim z cyklu „Opowieści rodu Otori”.


Połączenie reportażu, rekonstrukcji zdarzeń i analizy działań pilota na każdym etapie jego pracy – od otwarcia podręcznika po posadzenie maszyny na pasie lądowania. Chociaż co do tego ostatniego punktu…


„Dzieciństwo Jezusa” to osobliwa wariacja J. M. Coetzee’go wokół opowieści o rodzinie z Nazaretu. Historia 5-letniego Davida i jego opiekunów została jednak przeniesiona we współczesne realia, do obozu dla imigrantów.


„Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel” Urszuli Ługowskiej to arcyciekawa biografia jednego z najsłynniejszych współczesnych pisarzy. Ba, jak to nierzadko bywa, ciekawsza od autobiografii samego artysty.


Czy można zastąpić – liczącą już pewnie tysiące pozycji – bibliotekę opowiadającą dzieje II wojny światowej jednym tomem, nawet jeśli sięga tysiąca stron? Odpowiedź brzmi, oczywiście: nie. No chyba, że autorem tomu jest Antony Beevor.


Na tę książkę złożyło się dziewięć opowieści o macierzyństwie zainspirowanych cyklem telewizyjnym emitowanym w ramach programu „Dzień dobry TVN”. To zarazem lekka, ale i pouczająca podróż przez obyczaje i przesądy matek z rozmaitych krańców świata.


Sklepy Społem, kolejki, narzędziownie wielkich fabryk i nadzieja na spadek po krewnym ze Stanów… „My, właściciele Teksasu” Małgorzaty Szejnert to niezwykła podróż w realia PRL: reportaże publikowane bez zmian w stosunku do oryginałów sprzed kilkudziesięciu lat, bez komentarzy i wyjaśnień. Żywy dokument poprzedniego ustroju.


To wywiad-rzeka z twórcą jednostki specjalnej GROM, generałem Sławomirem Petelickim. Gratka dla miłośników dokonań komandosów.

Czy „Jestem Czeczenem” to pierwsza czeczeńska powieść po polsku? Nie, to raczej swoisty literacki patchwork, krzyk rozpaczy czeczeńskiego pisarza.

Historię rotmistrza Jerzego Sosnowskiego znali dotychczas tylko nieliczni specjaliści. Na szczęście tematem zainteresował się historyk z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Henryk Ćwięk. Dzięki niemu opowieść o arcyszpiegu II Rzeczpospolitej trafia teraz do rąk miłośników historii.

Po ofensywie szwedzkich i norweskich pisarzy kryminałów przyszedł czas na Fina. Matti Rönkä i bohater jego książek – Viktor Kärppä, emigrant z Rosji – mają szansę podbić serca czytelników w nie mniejszym stopniu niż komisarz Wallander i Mikael Blomkvist.

To niewielkie dziełko – raptem siedemdziesiąt stron tekstu. Prosta historia z czasów wojny w Afganistanie. A jednak. „Ziemia i popioły” to jedna z najbardziej wzruszających opowieści, jakie trafiły ostatnio do naszych księgarni.

Jedna z najciekawszych i najlepszych prac historycznych wydanych w 2010 roku. „Polacy w Wehrmachcie” łączą atrakcyjną narrację z arcyciekawym – i wciąż wstydliwym dla Polaków – tematem: Polakami, którzy w czasie II wojny światowej założyli niemiecki mundur.

W „Rewolucjach” noblista porzuca egzotyczne regiony świata i powraca do swojej ojczyzny – Francji. Opierając się luźno na wątkach autobiograficznych tworzy dzieło o budowaniu własnej tożsamości, szukaniu korzeni i francuskich rozliczeniach z kolonializmem.

Oto dzieło niezwykłe: liczący około 2500 lat poemat – częściowo pisany prozą – który jest zarazem jednym z najpiękniejszych tekstów religijnych, jak i filozoficznym instruktażem postępowania w życiu i rządzenia. Oto „Tao Te King”.

„Lato” – trzecia z autobiograficznych opowieści południowoafrykańskiego noblisty, J. M. Coetzeego – to jedno z najważniejszych dzieł minionego roku.

O losach zmagań alianckich lotników z Luftwaffe napisano już dziesiątki książek, ale tak epickiego dzieła, jak praca Stephena Bungay’a, chyba jeszcze nie było.

To już ostatnie śledztwo komisarza Wallandera. Długo wyczekiwany majstersztyk Mankella.

Monumentalna opowieść o lądowaniu aliantów w Normandii. „D-Day” to kolejne arcydzieło brytyjskiego historyka Anthony’ego Beevora: książka o wszelkich walorach naukowych napisana jednak w taki sposób, by każdy przeciętny czytelnik nie mógł się od niej oderwać.

Oto kolumbijska wojna domowa z ciasnej, kameralnej perspektywy małego miasteczka. „Między frontami” pisarza i dziennikarza Evelio Rosero to subtelnie pokazany rozpad mikrokosmosu zwykłych ludzi pewnego dnia zaskoczonych przez nagle wkraczającą w ich świat przemoc.

Wcale nie taka lekka, choć rzeczywiście śmieszna. „Lekka komedia” to jeszcze jedna fascynująca humorem i fabułą powieść piewcy uroków Barcelony – Eduardo Mendozy.

Gratka dla wielbicieli historycznych zagadek: oto do naszych rąk trafia „biografia” słynnego mordercy. Ktokolwiek nim był.

„Przyczyny i skutki” Jamesa Burke’a to zbiór nieco „zakręconych” naukowych gawęd, pokazujących jak wydarzenia historyczne, czy poszczególne odkrycia prowadziły do opracowania zaskakujących, nowych wynalazków – często pozornie nie mających nic wspólnego z pierwotnym impulsem.

„Cevdet Bej i synowie” – pierwsze dzieło Orhana Pamuka, monumentalna rodzinna saga, której akcja rozgrywa się w Istambule – wreszcie trafia do rąk polskich czytelników.

Rarytas: oto trafia do naszych rąk doskonała – i na wskroś współczesna – literatura z Iranu. Zaiste, historia miłosna, ale i zarazem bogaty fresk obyczajowo-polityczny z życia w państwie ajatollahów. „Irańska historia miłosna. Ocenzurowano” Shahrjara Mandanipoura (czy też Shahrjara Mandani Pura, jak wolą iraniści).

Jesień w tym roku obrodziła rosyjską literaturą! Prezentujemy kilka wartych uwagi propozycji.

„Karafka La Fontaine’a” – jedno z najsłynniejszych dzieł Melchiora Wańkowicza, podsumowanie kilkudziesięciu lat literackich oraz dziennikarskich poszukiwań pisarza – po raz kolejny trafiło do rąk czytelników. W pełnej wersji, przywracającej również fragmenty wycięte przez cenzurę PRL.

„Wyspa skazańców” – mroczna, przygnębiająca powieść szwedzkiego pisarza Stiga Dagermana – jest niczym przemieszanie „Lost” z narkotycznymi działami J.G. Ballarda.

Głośna – i kontrowersyjna w ojczyźnie Elif Şafak – powieść o losach dwóch tureckich rodzin, a w szczególności: kobiet z tych rodów. Jedna z najciekawszych powieści znad Bosforu, mogąca z powodzeniem konkurować z twórczością Orhana Pamuka.

Reportaże opowiadające o współczesnej Polsce najwyraźniej wracają do łask. W ciągu kilku ostatnich miesięcy na księgarskie półki trafiło kilka pozycji, których nie można przegapić.

Po niemal sześćdziesięciu latach od publikacji w ręce polskich czytelników trafiła jedna z najsłynniejszych powieści autora „Nowego wspaniałego świata”, Aldousa Huxleya.

Najważniejsza z powieści Eduardo Mendozy – „Miasto cudów” – to uczta dla miłośników literatury.

Z pozoru na temat II wojny światowej napisano już wszystko. A jednak – wciąż publikowane są książki historyków i dziennikarzy, którzy starają się odkryć nieznane fakty, dotrzeć do świadków wydarzeń czy zebrać rozproszone, umykające zazwyczaj uwadze, informacje. Oto przegląd tych pozycji, które w ostatnich miesiącach trafiły do polskich księgarni.

„Arabska żona” – debiut powieściowy arabistki Tanyi Valko – to dramatyczna, z życia wzięta historia Polki, która wiąże się z arabskim narzeczonym.

Siódmy tom zebranych dzieł Melchiora Wańkowicza to wędrówki – bliskie i dalekie. Nestor polskiego reportażu w kolejnych tekstach zabiera czytelników do Meksyku i Rosji, a wreszcie – na Warmię i Mazury.

Bohaterscy lotnicy i komandosi, uchodźcy i wygnańcy – różnie się plotły losy Polaków w czasie II wojny światowej. Do księgarni trafiło właśnie kilka książek, które opowiadają wojenne historie zwykłych ludzi – żołnierzy i cywilów.

Wydawnictwo Znak postanowiło przypomnieć polskim czytelnikom klasykę: „Pedro Paramo” – powieść meksykańskiego prekursora realizmu magicznego, Juana Rulfo.

„Ponad wszelką wątpliwość” – kryminał kończący prawniczą trylogię włoskiego pisarza-prawnika Gianrico Carofiglio – trafił właśnie do księgarni.

Izraelski mistrz literatury w doskonałej formie. „Sceny z życia wiejskiego” Amosa Oza łączą to, co w jego książkach było najlepsze – doświadczenie, wrażliwość, szczerość.

No to mamy kolejną porę roku. Chandlerowski detektyw – tyle, że z Hawany – czyli Mario Conde powraca, by rozwiązać zagadkę kolejnego morderstwa...

„Ciemny kraj” to literacki debiut J. M. Coetzeego. Dwie opowieści, które z pozoru dzielą dwa stulecia, składają się w opowieść o tym, jak kolonizatorzy padają ofiarą własnego okrucieństwa...

Tak mówi się o książce Chinua Achebe „Wszystko rozpada się”, która po ponad pół wieku od publikacji po raz pierwszy trafiła na półki polskich księgarni.

„Hotel Europa” to zbiór ponad dwudziestu rozmów z ludźmi niezwykłymi – a może raczej zwykłymi, którzy dokonują rzeczy niezwykłych... Remigiusz Grzela, dramaturg i dziennikarz, tym zbiorem wydaje się podsumowywać najciekawsze wywiady, jakie miał okazję dotychczas przeprowadzić.

Pokojowe oblicze muzułmańskiej kultury, zabawa Baśniami tysiąca i jednej nocy czy bliskowschodni realizm magiczny – tak określają krytycy „Hakawati”, współczesny bajkowy epos libańskiego pisarza Rabiha Alameddine’a.

Triumf Jana III Sobieskiego pod Wiedniem uchodzi za jedną z kluczowych dat w historii Europy. Nic dziwnego, w walnej bitwie wojska pod wodzą polskiego króla powstrzymały – wydawałoby się niezwyciężone – wojska tureckie w pochodzie przez Europę. Do rąk czytelników trafia jedna z najciekawszych książek na ten temat: „Oblężenie Wiednia” autorstwa Johna Stoye’a.

„Ciemna materia” to kryminał. Czy raczej romans. Ewentualnie rozprawka z dziedziny fizyki. Lub fantastyki. W jednej książce Juli Zeh zawarła kilka – a może i setki – intryg i opowieści.

„Walka o Śląsk 1944/1945” to jedno z nielicznych dostępnych w języku polskim świadectw pozostawionych przez wojskowych III Rzeszy. Pozycja subiektywna, ale dla historyków i miłośników II wojny światowej bardzo cenna.

Do księgarni trafiła właśnie pierwsza część popularnej za oceanem Trylogii Wojny Secesyjnej – epickiej opowieści o Ameryce czasów wojny domowej między Południem a Północą. „Bogowie i generałowie” to solidna dawka przygód w możliwie wiernie odtworzonych realiach historycznych.

„Kluczowe momenty historii” – to, nomen omen, hasło-klucz wielu rozważań historyków, jedna z ich ulubionych zabaw warsztatowych. Na tym pojęciu oparte są też dwie bardzo ciekawe prace, które właśnie trafiły na księgarskie półki: „Pięć rozdroży w dziejach świata” niemieckiego naukowca Gottfrieda Schramma oraz bestseller brytyjskiego historyka Iana Kershawa „Punkty zwrotne. Decyzje, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej”.

Tuż przed świętami i nadchodzącymi wielkimi krokami feriami zimowymi Wydawnictwo Dolnośląskie przypomina klasyków kryminału: Arthura Conan-Doyle’a i Raymonda Chandlera.

II wojna światowa to prawdziwa kopalnia niezwykłych opowieści o wyjątkowych ludziach. Wydawnictwo Dolnośląskie przypomina jedną z takich historii – dzieje Thomasa Sneuma, który w czasach wojny pracował dla MI6 na północnych krańcach Europy.

Kryminał z Kuby? Czemu nie – dzięki Wydawnictwu Znak mamy okazję poznać jednego z najpopularniejszych autorów kryminałów w Ameryce Łacińskiej. Do księgarni trafiły właśnie „Gorączka w Hawanie” i „Wichura w Hawanie” Leonardo Padury.

Sezon chiński w księgarniach w pełni. W ramach serii Nowy Kanon publikowanej przez Wydawnictwo W.A.B. we współpracy z „The New York Times Review of Books” na półki trafia kolejne dzieło współczesnej chińskiej literatury – tom opowiadań Eileen Chang „Czerwona róża, biała róża”.

Bohaterowie z marginesu, korporacje ze swoimi tajemniczymi interesami, cyberprzestępcy, Yakuza epoki techno i w końcu tajemnicza jaźń, która planuje scenariusz dla całej ludzkości... I to wszystko w jednej książce...

„Psy spadają” – pod tym niecodziennym tytułem trafia do naszych rąk powieść jednego z najzdolniejszych bułgarskich prozaików młodego pokolenia, Aleka Popowa. Umiejętne połączenie zagadki, powiedzmy, kryminalnej z doskonałym portretem przemian, rozterek i postrzegania świata przez młodych Bułgarów.

Wbrew pozorom, „Wyjście z Egiptu” to pełna ciepła i delikatnego humoru saga rodzinna. Andre Aciman, pisarz i literaturoznawca pochodzący z rodziny sefardyjskich Żydów, sięga w niej do własnych wspomnień.

Nowa powieść Aravinda Arigi – laureata ubiegłorocznej edycji nagrody Booker Prize – to quasi-kryminalny portret Indii lat 80. Kilka luźno powiązanych historii z terroryzmem i policją w tle łączy jedynie wspólne miejsce i czas.

Gdy latem 1999 roku w Kosowie ginie autriacki korespondent wojenny, jego przyjaciel – niezbyt udany pisarz Paul – postanawia upamiętnić dziennikarza na kartach swojej nowej powieści. W ten sposób zaczyna się „Rzemiosło zabijania” po trochu moralitet, a trochę powieść sensacyjna pióra Norberta Grsteina.


Ekstremalne przeżycia, krańcowe emocje, gigantyczne kataklizmy – wszystko to znajdziemy w niezwykłej książce: „Instynkcie przetrwania” amerykańskiej dziennikarki Amandy Ripley.

Niezwykła wizja alternatywnej historii, potężna dawka wiedzy o judaizmie, fabuła rodem z czarnego kryminału, na dodatek absurdalny, wisielczy humor i pakiet wulgaryzmów w języku jidysz – tak można by scharakteryzować „Związek żydowskich policjantów”, niezwykłą powieść Michaela Chabona.

Coś dla miłośników lotnictwa wojskowego. Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego opublikowana została monografia „Polskie lotnictwo wojskowe 1918-1920. Narodziny i walka” – dzieje pierwszych lat istnienia polskich wojskowych sił lotniczych.

70. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się dla wydawców doskonałym pretekstem, by zarówno przypomnieć stare, jak i zaprezentować czytelnikom nowe wybitne prace historyczne dotyczące kampanii wrześniowej, okupacji i kulisów największej tragedii XX wieku. Prezentujemy kilka najciekawszych prac, jakie trafiły na półki księgarni w ostatnich tygodniach.

Trudno znaleźć w polskich księgarniach dobrą współczesną prozę z Bliskiego Wschodu. Tym cenniejszym znaleziskiem będzie „W co grał de Niro” Rawiego Hage – doskonała powieść o Libanie i pokręconych ścieżkach życia młodych Libańczyków.

Dominikana w czasach dyktatury Leonidasa Trujillo zainspirowała lata temu Mario Vargasa Llosę do napisania „Święta kozła”. Była to opowieść o jednym z najbardziej groteskowych dyktatorów świata. Tym razem – dzięki „Krótkiemu i niezwykłemu żywotowi Oskara Wao” – mamy okazję zajrzeć do domów ludzi, którymi rządził Trujillo. A zwłaszcza do ich sypialni...

Do rąk polskich czytelników trafił hiszpański superbestseller – osadzona w realiach wczesnego średniowiecza saga „Władca Barcelony” Chufo Llorensa.

Od kilkunastu lat niemieccy artyści, dziennikarze i historycy zaczynają otwarcie pisać o niemieckich ofiarach II wojny światowej. „Gustloff” – wydana w Niemczech w 2008 roku powieść pióra znanej dziennikarki Tatjany hrabiny Dönhoff oraz scenarzysty Rainera Berga – doskonale wpisuje się w ten trend.

„SonderKommando” to wstrząsająca relacja Shlomo Venezii, ostatniego żyjącego członka Sonderkommanda – grupy więźniów obsługującej krematoria oświęcimskiego obozu w Brzezince.

Oto ostatnia z prac zmarłego w 2008 roku klasyka rosyjskiej literatury: „Kochaj rewolucję!” Rozpoczęta w latach 40. i nigdy nie ukończona epicka opowieść o II wojnie światowej.

Raz jeszcze tłumacze wspominają legendarnego reportera. W drugim tomie wspomnień o Ryszardzie Kapuścińskim zebrano relacje czternastu tłumaczy: to pełne ciepła i skromności obrazki z jego życia.

W dwudziestą rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku Wydawnictwo Znak opublikowało dwie książki nawiązujące do przemian, jakie w Polsce zaszły w ostatnich dwóch dekadach.

Wraz z kinową premierą „Hańby” – ekranizacji najsłynniejszej powieści J.M. Coetzee’ego – Wydawnictwo Znak oddaje w ręce czytelników wznowienie dzieła.

- Kiedy przeczytałem tę powieść, rozstrzelałem swój komputer – tak miał podsumować „W potrzasku” Matta Richtela jeden z krytyków. Inni określają tę książkę mianem technothrillera czy cyberthrillera...

Gratka dla egiptologów i wielbicieli starożytności. „Księga wychodzenia za dnia” to obszerna analiza starożytnej Księgi Umierania – zbioru formuł, które zapisywano na papirusach i wkładano zmarłym do grobu.

Szkocki mistrz kryminału, Ian Rankin, zyskuje sobie w Polsce coraz więcej czytelników. Teraz trafia do ich rąk kolejna powieść Szkota: „Czarna księga”.

„Kamal” to druga część trylogii „Opowieści starego Kairu” klasyka arabskiej literatury, Nadżiba Mahfuza. Barwny portret kraju i powojennych czasów w jednym z najważniejszych państw Bliskiego Wschodu.

Wydawnictwo Albatros odświeżyło kolejną powieść klasyka literatury sensacyjnej, Kena Folletta. Tym razem bohaterowie muszą zmierzyć się z terrorystami, planującymi wywołać... trzęsienie ziemi.

Finał trylogii o Niewidzialnych – organizacji psychopatów, mordujących bez celu i na masową skalę.

Do polskich księgarni trafia w końcu „Księga Przeznaczenia” – jeszcze jeden z bestsellerów autora prawno-politycznych therillerów, Brada Meltzera. O tak zakręconym spisku dawno nie czytaliście.

Brian Haig, jeden z nestorów amerykańskiego kryminału – w jego prawniczo-wojskowej odmianie – postanowił literacko przetworzyć wojnę w Iraku. Trafiająca na półki naszych księgarni powieść „W matni” to efekt tego eksperymentu...

„Rzecz o hetmanie Wyhowskim” to popularnie napisana biografia autora ugody hadziackiej, hetmana Jana Wyhowskiego i barwna opowieść o czasach XVII-wiecznych wojen polsko-ukraińskich. Autor jest laureatem konkursu „Śladami Pawła Jasienicy”.

„Kurs na Horn. Dziennik z rejsu” to relacja z wyprawy wokół przylądka Horn w 2003 roku. Gratka dla wszystkich miłośników książek podróżniczych i dalekomorskich śmiałych wypraw jachtem.

Na dwudziestą rocznicę obrad Okrągłego Stołu do rąk czytelników trafia książka, która opowiada o kulisach tamtych wydarzeń. Lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcą poznać przebieg i uczestników tamtych wydarzeń.

Do naszych rąk trafia kolejny zbiór opowiadań Etgara Kereta, izraelskiego pisarza, który nieubłaganie wdziera się do kanonu literatury. „Kolonie Knellera” dowodzą raz jeszcze, że jest to w pełni uzasadniona ocena.

„Starożytny Egipt” to klasyczna pozycja dla wielbicieli starożytności. Wybitny egiptolog na kartach tej książki podsumowuje swoją wiedzę o starożytnym Egipcie.

Smutnym zrządzeniem losu wywiad-rzeka „Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni” stał się epitafium dla profesora Religi.

Mroczne uliczki Stambułu poznawane w towarzystwie transwestytów, zagadkowa seria morderstw i kultowy turecki autor, którego twórczość opiniotwórcze gazety zza Bosforu pośrednio porównują do filmów Pedro Almodovara... Oto „Zabójstwa proroków” Mehmeta Murata Somera.

Wraz z obsypanym Oskarami i Złotymi Globami filmem Danny’ego Boyle’a w polskich księgarniach pojawia się wznowienie powieści Vikasa Swarupa, która stała się podstawą scenariusza!

Rok 1903. W niewielkiej mieścinie Ropraz w Szwajcaria pojawia się psychopata, profanujący zwłoki młodych kobiet. W mieścinie niemal natychmiast wybucha histeria, a miejscowi rozpoczynają polowanie na „wampira”, wkrótce uznając za niego jednego z miejscowych dziwaków.

Amalia Rodrigues, najsłynniejsza pieśniarka fado w dziejach, to postać równie barwna jak Edith Piaf czy Billy Holliday, choć niewątpliwie dla Polaków znacznie mniej znana i bardziej egzotyczna. Jej biografia właśnie trafiła do naszych rąk.

Na księgarskie półki trafiła właśnie biografia słynnego oficera SB, którego ucieczka na Zachód w 1953 roku wstrząsnęła posadami systemu komunistycznego w Polsce – „Trzy twarze Józefa Światły” pióra Andrzeja Paczkowskiego.

Coś dla miłośników militariów i II wojny światowej. Opowieść o amerykańskich lotnikach, którzy latem 1940 roku – przeszło rok przed tym zanim USA wypowiedziały wojnę państwom osi – przedostali się do Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w Bitwie o Anglię...

„Zapiski ze złego roku”, nowe dzieło J. M. Coetzee’ego, trafiło do rąk polskich czytelników.

Niewątpliwie, Ryszard Kapuściński trafił w Polsce do kanonu literatury i dziennikarstwa. Dlatego też zaczyna się wielka próba podsumowania i zinterpretowania bogactwa materiałów dziennikarskich i tekstów – o w gruncie rzeczy filozoficznym znaczeniu – jakie ten pisarz po sobie zostawił.

Kolejna nowinka na naszych półkach z kryminałami – „Siódmy M”, dzieło młodej chilijskiej studentki Franciski Solar, które stało się zaczątkiem jej błyskotliwej kariery.

„Friszta” – to zadziwiająca hybryda reportażu, prozy i pamiętnika, która układa się w afgańską sagę rodzinną.

Oto dostajemy „Memento mori” – nowy kryminał pióra poczytnego szkotnego pisarza Iana Rankina. Coś dla smakoszy...

Losy czterech pokoleń rodziny z portowego miasta w Danii, morskie kampanie i historia Duńczyków – w jednym, liczącym sobie przeszło 800 stron tomie „My, topielcy” pióra Carstena Jensena. Rzecz dla miłośników epickich, marynistycznych opowieści!

Ostatni alert mikołajkowo-gwiazdkowy: „Paddington tu i teraz”, książeczka o przygodach pewnego misia z Peru, który nieustannie pakuje się w kłopoty, właśnie wylądował na półkach księgarni!

„Leyla”, doskonała powieść tureckiego pisarza i dziennikarza Feriduna Zaimoglu, trafiła do księgarni!

„Za sprawą nocy”, mroczna i katastroficzna powieść austriackiego pisarza Thomasa Glavinica, trafiła do polskich księgarni.

Tuż po tym, jak Jean-Marie Gustave Le Clezio dostał tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazuje się jego „Urania” – czwarte już dzieło tego pisarza w polskim przekładzie.

„Tysiąc wspaniałych słońc” - druga książka Khaleda Hosseiniego, słynnego już afgańskiego pisarza, ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros.

Kulinarna korespondencja wojenna. Jeden z "kultowych" kucharzy prowadzi czytelnika po zakamarkach tak słynnych restauracji, jak i zapomnianych spelunek. Z jego wspomnień wyłania się obraz równie brutalnych zagrywek, jakie do tej pory przypisywano co najmniej globalnym koncernom, jeśli nie zamordystycznym reżimom.

„Jak żołnierz gramofon reperował” – doskonała powieść młodego bośniackiego pisarza Saszy Staniszicia, trafiła za sprawą Wydawnictwa Czarne do naszych księgarni.

Do księgarń trafiła powieść „Ekaterini” Mariji Knežević, znanej serbskiej poetki i eseistki. To kolejna perełka dla wielbicieli bałkańskich klimatów.

Ktokolwiek lubi zabawy na styku historii, sztuki i przygody – takie trochę w stronę Umberto Eco czy Perez-Reverte’a – powinien wypróbować „Mistrza Bladych Świętych” Marco Santagaty...

...to Albania zapamiętana przez mieszkającą w Paryżu albańską pisarkę Ornelę Vorpsi. Jej zapiski to opowieść – nowela, właściwie – o dzieciństwie przeżytym w czasach schyłku dyktatury Envera Hodży.

Raz jeszcze trafia do naszych księgarni egzotyczna, głęboko osadzona w realiach Orientu, powieść. „Sól i szafran” to dzieło Kamili Shamsie, autorki porównywanej – słusznie lub nie, kwestia gustu – z Salmanem Rushdie.

„Wilki i orły” i „Opowieść o 47 roninach” to dwie przygodowo-wojenne opowiastki z dwóch różnych światów i epok. Miłośnikom militariów sprawią zapewne sporo frajdy, zwłaszcza, że już wkrótce wakacje...

Wznowienie literackiego debiutu znanej i modnej hinduskiej pisarki Kiran Desai trafiło właśnie do księgarni.

Kolejny głos w trwającej od sześćdziesięciu lat dyskusji o tajemniczej śmierci generała Władysława Sikorskiego – wydana w 1968 roku książka, będąca zapisem śledztwa, jakie w tej sprawie przeprowadził argentyński pisarz Carlos Thompson.

W ręce czytelników trafia bestsellerowa powieść Daniela Kehlmanna „Rachuba świata”. Misternie odtworzone realia przełomu wieków XVIII i XIX oraz portret najtęższych umysłów epoki przyprawione szczyptą humoru, awanturniczych przygód i oświeceniowej ideologii.

Wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy biografia legendarnego średniowiecznego księcia Transylvanii właśnie trafiła do księgarni. Owoc czterdziestu lat poszukiwań naukowych autora, które złożyły się na fascynującą książkę.

Najnowsze dzieło Mario Vargasa Llosy – gorzka historia namiętności.

Rok 1204. Rusza czwarta krucjata. Tylko, że zamiast odbijać Jerozolimę, krzyżowcy podbijają Konstantynopol, zadając cios ostateczny Cesarstwu Bizantyjskiemu. Przypadek, bałagan, misterny spisek? Odpowiedzi poszukuje Marco Meschini w wydanej właśnie książce „1204. Tajemnica IV wyprawy krzyżowej i podboju Konstantynopola”.

„Historia państwa Inków” – klasyczne dzieło Marii Rostworowskiej, wybitnej znawczyni tematu, dostępne po polsku!

Kolejna zadziwiająca, surrealistyczna powieść w serii Don Kichot i Sancho Pansa przygotowywanej przez Wydawnictwo W.A.B.

Taki tytuł nosi zbiór tekstów poświęconych odkrywaniu nowych planet. Każdy z autorów tekstów zawartych w tej książce prezentuje inny aspekt zagadnienia – od astronomii po filozofię i teologię.

Mikstura kryminału, powieści podróżniczej, romansu i surrealizmu w syberyjskich realiach.

Barwna opowieść o powstaniu i działalności Studenckiego Komitetu Solidarności.

Pierwszy kryminał z legendarnego już w Rosji cyklu przygód major Anastazji Kamieńskiej pióra Aleksandry Marininy doczekał się swojego polskiego wydania.

„Powrót do domu” to porywająco opisana powojenna Bośnia. Autorka tej książki, Natasza Radojčić-Kane, w sensacyjnej z pozoru powieści streściła wszystko to, co dziś boli ludzi na Bałkanach.

Tak intrygujący tytuł nosi najnowsza książka wydana w serii Don Kichot i Sancho Pansa Wydawnictwa W.A.B. „Obfite piersi, pełne biodra” to sążnista chińska saga rodzinna.

W legendarnej serii Biografie Sławnych Ludzi wydawanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy ukazały się książki poświęcone życiu Johannesa Keplera oraz słynnego arabskiego wodza Saladyna.

Miłośnicy literatury osadzonej w bardzo wiernie odtworzonych realiach historycznych dostają do ręki prawdziwy prezent. Wydawnictwo W.A.B. rozpoczęło wydawanie nowej serii pt. „Inne historie”.

Do księgarni trafiła właśnie „Poczwarka – od dziecka do człowieka” Midasa Dekkersa – popularnonaukowy wywód na tematy „okołodziecięce”. Autor, biolog i popularyzator wiedzy naukowej, demontuje w niej dziesiątki stereotypów, jakimi myślimy o dzieciach.

Do księgarń trafiły właśnie „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści trzynastu tłumaczy”. Wydana przez Społecznych Instytut Wydawniczy Znak książka miała być prezentem-niespodzianką na 75. urodziny legendarnego reportera i pisarza.

Nakładem wydawnictwa Videograf II wydana została biografia legendarnego iluzjonisty Harry’ego Houdiniego.

Raz jeszcze polski czytelnik może się przenieść do świata imigrantów w Europie. Kolejne po książkach Zadie Smith i Moniki Ali dzieło o mikrokosmosie ludzi przybyłych z odległych zakątków świata do Europy Zachodniej, a konkretnie – Londynu. Tym razem rzecz traktuje o londyńskich Hindusach.

„Smak Węgier” to kulinarna podróż po Węgrzech. Robert Makłowicz wprowadza czytelników nie tylko w arkana kuchni bratanków, ale i przy okazji sentymentalnie portretuje ich krainę…

5 grudnia 2006 - Gala Nagród Kisiela – uroczystość, tradycyjnie już, odbędzie się w kawiarni Rozdroże przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

„Ministerstwo bólu” – to tytuł najnowszej książki wybitnej chorwackiej pisarki i eseistki, Dubravki Ugrešić. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Literacki.

Państwowy Instytut Wydawniczy wydał właśnie doskonałą powieść „Pogodzenie” pióra Slobodana Novaka. Mały, sędziwy samotnik, u schyłku życia popada w tytułowy stan „pogodzenia”. W tle zaś wali się komunistyczna Jugosławia.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się „Droga żelazna” Charona Appelfelda – rzecz o pustce, jaka pozostała w życiu europejskich Żydów po Holocauście.

Dwóch doskonałych, opisywanych już na naszych stronach, gitarzystów jazz-rockowych – Jean-Paul Bourelly oraz Nguyen Le – postanowiło nagrać swoje płyty poza studiem. Bynajmniej jednak nie na scenach. Wręcz przeciwnie – w domu.

„Władcy wyobraźni. Sławni bohaterowie filmowi” to książka poświęcona Agentowi 007, Draculi, Batmanowi, King Kongowi i całej plejadzie innych bohaterów.

Kolejna pozycja arcyciekawej serii „80 światów” Państwowego Instytutu Wydawniczego. „Tybetańska księżniczka” Alexandra Franchettiego to powieść o miłości i historii zarazem.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazał się „Dziennik galernika” Imre Kertesza. Zapiski z trzydziestu lat życia noblisty, układające się w historię walki o ocalenie sensu życia.

…spotkać można Chrystusa i poprowadzić z nim długą rozmowę – przekonuje Pino Farinotti, znany katolicki pisarz w swojej nowej książce „7 km od Jerozolimy”.

Znany włoski wydawca literatury środkowoeuropejskiej Francesco M. Cataluccio tym razem pisze o niedojrzałości w kulturze. Jego esej o tytule „Niedojrzałość. Choroba naszych czasów” ukazał się właśnie nakładem SIW Znak.

SIW Znak wznowił wspomnienia Marka Edelmana spisane przez Rudiego Assuntino i Wlodka Goldkorna. „Strażnik” to zapis relacji ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, człowieka, który próbował odnaleźć się w czasach komunizmu i Polsce po roku 1989. Z pozoru jest biografia-autobiografia samego Edelmana. W pewnym momencie uświadamiamy sobie jednak, że jest to opowieść o ludziach, z którymi zetknął się Edelman na swojej „drodze”...

Roger Moorhouse był znany w Polsce przede wszystkim jako współpracownik profesora Normana Daviesa i współtwórca „Mikrokosmosu”, obszernej monografii Wrocławia. Teraz jednak, za sprawą Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, możemy zapoznać się z autorską pracą Moorhouse’a – „Polowaniem na Hitlera”.

Nakładem Wydawnictwa TRIO ukazała się antologia opowiadań norweskich zatytułowana „Niewidzialni”.

Kolejny portret z serii „Fortuna i Fatum” Wydawnictwa W.A.B. – biografa Amadeusza Mozarta, wydana w 250-lecie urodzin kompozytora i w Roku Mozarta.


Wariacja w stylu "Imienia róży". Akcja rozgrywa się w klasztorze na odludziu... Tyle, że w Chinach i dobre kilkaset lat przed wydarzeniami z powieści Umberto Eco.


Niezwykła basń-thriller dla nastolatków.


Major Anastazja Kamieńska powraca. Jedna z pierwszych powieści Aleksandry Marininy trafiła właśnie do księgarń.


Wydawnictwo TWÓJ STYL wydało kolejną doskonałą biografię, tym razem Williama Faulknera.

Nakładem Wydawnictwa Książkowego TWÓJ STYL ukazało się wznowienie powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zmierzch świata”. Książka, balansująca na krawędzi zbeletryzowanego dokumentu, opowiada o najgorszych czasach w najnowszej polsko-ukraińskiej historii, czasach II wojny światowej.

Wkrótce film, już teraz książeczka – pierwsza z serii – o nieszablonowej niani, która stawia czoła rozrabiającym dzieciakom.

"Prawa człowieka w polskiej polityce zagranicznej po 1989 roku" to pierwsza i jedyna pozycja na rynku wydawniczym poświęcona zagadnieniu praw człowieka w polskiej polityce zagranicznej. Ukazała się w końcu 2005 roku nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Książka Agnieszki Bieńczyk-Missala w sposób wyczerpujący odpowiada na pytanie, czy po 1989 roku wypracowana została w Polsce konsekwentna polityka zagraniczna w sferze praw człowieka.

Państwowy Instytut Wydawniczy wznowił – po raz pierwszy od z górą trzydziestu lat – „Tajną historię Mongołów”. Ta anonimowa kronika jest najważniejszym, bo niemal jedynym, źródłem wiedzy o powstaniu imperium Czyngis-chana.

„Przed Bogiem” – to tytuł wywiadu-rzeki, jaki przeprowadzili Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski ze Stanisławem Obirkiem. Znanym dotąd jako ks. Stanisław Obirek – jezuita często proszony przez media o komentarz do spraw dotyczących wiary i Kościoła. Bohater wywiadu nie tak dawno rozstał się z zakonem.

Do księgarń trafiło wznowienie jednego z najwybitniejszych współczesnych dzieł arabskiej prozy. „Opowieści starego Kairu” to epicka historia, opowiedziana z dokumentalną dbałością o wierność realiom, a zarazem przesycona poetycką atmosferą.

Tak brzmi tytuł najnowszej książki Wojciecha Tochmana, autora zbiorów reportaży „Schodów się nie pali” i „Jakbyś kamień jadła”. Wybitny reportażysta tym razem przemieszał doświadczenia dziennikarskie z literacką fikcją, tworząc rzecz o poszukiwaniu własnego miejsca, szczęścia i spokoju ducha.

21 października br. na polskim rynku pojawia się nowa seria wydawnicza. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK zainaugurował serię MITY.

„Istnienie i sens” Władysława Stróżewskiego, czyli praca poprzedzająca klasyczną „Ontologię” tegoż autora, zostało wznowione przez SIW Znak.

Oto do księgarń trafiła rzecz nietypowa lecz też taka, która wcześniej czy później musiała powstać. Przewodnik po Warszawie, nie po pałacach i historią uświęconych skwerach lecz po tych miejscach, gdzie życie pulsuje, choćby nawet z ulicy nie było tego widać... W charakterze przewodników po Warszawie występują tutaj legendarne postacie warszawskiego życia artystycznego i intelektualnego – od pokolenia, powiedzmy, starszego po to młode, zaczynające nadawać stolicy rytm.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak przygotowuje na 7 listopada premierę kilkudziesięciu historii i kilkuset rysunków o legendarnym Mikołajku. Postać tego rezolutnego chłopca wymyślili wiele lat temu René Gościnny i Jean-Jacques Sempé.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się w Polsce najsłynniejsza ostatnio książka z Francji. Chodzi o „Słońce Scortów” autorstwa młodego, 32-letniego zaledwie, Laurenta Gaudé.

Za chwilę w księgarniach znajdzie się „Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego”. To księga – czy też może dokument, leksykon czy jakkolwiek ją nazwać – o olbrzymim znaczeniu. Dla wszystkich, nie tylko dla wierzących czy chrześcijan.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak w 25. rocznicę wydarzeń sierpniowych postanowił przypomnieć nam, gdzie są korzenie i jaka filozofia towarzyszyła powstawaniu Solidarności. Z tej okazji wydane zostały po raz drugi legendarne eseje ks. Józefa Tischnera, „Etyka solidarności oraz Homo sovieticus”. Wznowienie zawiera też suplementy – artykuły publikowane przez autora po 1989 r., które oceniały filozofię solidarności i jej przemiany z perspektywy kilkunastu lat.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka Mariana Marzyńskiego „Sennik polsko-żydowski”. To wielowątkowy dziennik, wprowadzający czytelnika – zgodnie z tytułem – w atmosferę sennych marzeń, a czasem i koszmarów.

Wczoraj do księgarń trafił zbiór reportaży Wojciecha Jagielskiego pt. „Dobre miejsce do umierania”. Tak! Po jedenastu latach wznowiona została jego pierwsza reporterska książka. Uzupełnione i poprawione nieco drugie wydanie „Dobrego miejsca…” powinno ucieszyć wszystkich wielbicieli dobrej literatury – pierwsze wydanie jest już dziś niedostępne, nawet w antykwariatach.

Po czterech latach od pierwszego wydania w Hiszpanii w Polsce ukazuje się książka Javiera Cercasa „Żołnierze z Salaminy”. To opowieść, która wywołała w ojczyźnie autora burzliwą dyskusję. Sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy książki, przełożono ją na kilkanaście języków. Dwa lata temu w Cannes Hiszpanię reprezentowała filmowa adaptacja „Żołnierzy…”

Do sprzedaży trafiła kolejna pozycja z serii "terra incognita" Wydawnictwa W.A.B. - "Błękitne przestrzenie" Tony'ego Horwitza. To barwna podróż przez Australię i Oceanię śladami wypraw Jamesa Cooka. Sąsiadują tu ze sobą dwie rzeczywistości - ta sprzed wieków, oparta na dziennikach Cooka i jego współtowarzyszy, oraz realia dzisiejsze, których skrzętnym opisem zajął się sam Horwitz.

Wydawictwo W.A.B. postanowiło przypomnieć polskim czytelnikom klasykę amerykańskiej literatury – „W drodze” Jacka Kerouaca. Poprzednie wydanie ukazało się już dwanaście lat temu, więc pora była najwyższa.

Michael Krűger (rocznik 1943) to niemiecki poeta i prozaik, który jednakowoż kolejne powieści wydaje z rzadka (częściej publikuje krótkie formy). Dotychczas wydał ich cztery, a „Wiolonczelistka” jest trzecią z nich, wydaną w 2000 r. i cieszącą się największą popularnością – przynajmniej poza granicami Niemiec. W Polsce ukazało się jednak dopiero teraz, nakładem Wydawnictwa W.A.B.

2 maja 2005, w zabytkowym dworze w Janowcu nad Wisłą, odbyła się premiera książki "Kokoryny - czyli opowieści dziwnej treści". Bajki, opowiadania i wiersze, na kanwie których powstało wspaniałe przedstawienie "Muzyka ze słowami" (z udziałem Marysi i Jana Peszek oraz Voo Voo) doczekały pięknej publikacji!

W serii „Fortuna i Fatum” Wydawnictwa W.A.B. ukazała się właśnie kolejna porywająca biografia – tym razem Hansa Christiana Andersena, najsłynniejszego chyba Duńczyka i twórcy przejmujących baśni, które dziś są jednym z fundamentalnych elementów europejskiej kultury.

Jeszcze w zeszłym roku pojawiła się w księgarniach niezwykła książka – „Krynolinę zostaw w Kairze” autorstwa Barbary Hodgson. Rzecz to niezwykła z kilku powodów.

Do księgarń trafia właśnie polskie wydanie bestesellerowego reportażu "Księgarz z Kabulu" norweskiej dziennikarki Asne Seierstadt. To udane połączenie wnikliwego reportażu społecznego z najwyższych lotów literaturą - historia rodziny mieszkającej przez wiele lat w Kabulu, trwającej mimo burz politycznych, reżimów i walk, jakie przetoczyły się przez Afganistan - i Kabul - w ostatnim ćwierćwieczu.

W dniach 19-22 maja 2005, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbędą się 50. Międzynarodowe Targi Książki. Weźmie w nich udział kilkuset wystawców z kilkudziesięciu krajów. Gościem Honorowym tej jednej z najważniejszych, tegorocznych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej będzie Szwajcaria, której literaturę reprezentować będzie kilkunastu wybitnych pisarzy - z twórczością Friedricha Durrenmatta na czele!

Do księgarń trafił już polski przekład wydanej dwa lata temu powieści Władimira Sorokina „Lód”. Z pozoru jest to thriller – oto w Moskwie znikają blondyni i blondynki o niebieskich oczach porywani przez tajemniczą organizację. Wiek i status nie mają tu żadnego znaczenia. Poddawani sadystycznemu eksperymentowi – biciu ogromnym lodowym młotem – z reguły umierają. Ci, którzy przeżyją, dowiadują się, że oto obudzili się ze snu, jakim było ich dotychczasowe życie. Teraz dopiero mogą dołączyć do grona wybrańców, delektujących się swą boską naturą.

W kinach pojawiła się właśnie superprodukcja o życiu i podbojach Aleksandra Wielkiego sygnowana przez Olivera Stone’a – przez krytykę przyjęta jednak zgoła z dystansem. Jednocześnie jednak w księgarniach znalazła się biografia władcy – i ta wydaje się być dużo ciekawsza, choć na zapoznanie się z nią trzeba będzie poświęcić więcej czasu niż kinowe trzy godziny...

Pisarz i dziennikarz argentyński Miguel Grinberg został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła sie w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Buenos Aires.

Ukazało się właśnie polskie wydanie trzeciej powieści Michela Houellebecqa – „Platforma”. Już poprzednia jego powieść, „Cząstki elementarne”, przysłużyła się do przyklejenia mu etykietki skandalisty. „Platforma”, wedle wszystkich komentarzy zachodnich krytyków, idzie o kolejny krok dalej.

„Brick Lane” Moniki Ali ukazała się w 2003 r. Ta niezwykle realistyczna opowieść o życiu imigrantów z Bangladeszu w Londynie okazała się sukcesem porównywalnym do „Białych zębów” Wadie Smith. W Polsce przeszła jednak niemal bez echa. Szkoda.

Wojciech Kuczok za powieść „Gnój” został tegorocznym laureatem odsłony NIKE - najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Polsce. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej. Po raz pierwszy NIKE przyznana została w 1997 r. W latach ubiegłych laureatami byli m in.: Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz i Jerzy Pilch.

Sławomir Mrożek został tegorocznym laureatem Złotego Berła - Nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Nagrodę otrzymał za całokształt twórczości. Berłu towarzyszy nagroda pieniężna - 100 tyś. złotych. Poprzednimi laureatami byli wielce zasłużeni dla polskiej kultury: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański i Ewa Podleś.

O Pedro Juanie Gutierrezie niezbyt dobrze mówią pisarze kubańscy starszego pokolenia. Dla nich Gutierrez zabija radość życia, niegdyś nierozerwalnie związaną z kubańską literaturą, a właściwie całą kulturą. Rzeczywiście, jego książka – „Brudna trylogia o Hawanie” (ukazała się kilka miesięcy temu nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka) to mroczny zapis egzystencji – właściwie wegetacji – w realiach upadającej dyktatury Fidela Castro.

14 sierpnia 2004 roku, w Krakowie zmarł Czesław Miłosz. Miał 93 lata. Urodził się w roku 1911 w Szetejnach na Litwie. Laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie. Tam również debiutował jako poeta. Niemiecką okupację przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w paryskiej "Kulturze", i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Był autorem m.in.: "Traktatu poetyckiego", "Traktatu moralnego", "Doliny Issy", "Zniewolonego umysłu", "Pieska przydrożnego" (za którego w roku 1998 otrzymał Nagrodę Nike).

W 60. rocznicę Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2004 roku - nakładem Wydawnictwa ZNAK ukazuje się najnowsza książka Normana Daviesa, jednego z największych i najchętniej czytanych współczesnych historyków. Dzieło zatytułowane jest: "POWSTANIE'44".

19 marca 2004, w wieku 74 lat, zmarł Zygmunt Kubiak, jeden z najwybitniejszych polskich eseistów i znawców literatury i kultury antycznej, tłumacz, historyk literatur.

4 marca 2004 roku zmarł Jeremi Przybora. Przybora urodził się w Warszawie, 12 grudnia 1915 roku. Wraz z wybitnym kompozytorem Jerzym Wasowskim stworzył słynny "Kabaret Starszych Panów" ukazujący się w TVP w latach 1958-1970, a następnie "Kabaret Jeszcze Starszych Panów" - 1978-1980. Przybora był też przez wiele lat związany z Polskim Radiem, najpierw w latach 30-tych, po wojnie jako spiker, a potem - twórca licznych programów radiowych, w tym "Teatrzyku Eterek".

12 lutego 2004 pojawi się w księgarniach powieść Grażyny Jagielskiej "Korespondent". Jej wydawcą jest wydawnictwo W.A.B. Książka Jagielskiej podejmuje niezwykle aktualne wątki godności i odpowiedzialności dziennikarzy w świecie wszechwładnych mediów. Jest także przenikliwym obrazem życia rzadko opisywanego środowiska korespondentów wojennych, a przy tym opowieścią o konfrontacji różnych kultur, postaw życiowych i systemów wartości.

Z początkiem roku 2004 ukazuje się nowa („warszawska...”) powieść Jerzego Pilcha -„Miasto utrapienia”. Jej wydawcą jest - po raz pierwszy w historii Pilchowego pisania - ŚWIAT KSIĄŻKI.

20 stycznia 2004 r. trafi do księgarń w całym kraju książka Jacka Kaczmarka i Marcina Firleja pt. „Szum skrzydeł Azraela”. Książkę wydało Wydawnictwo Zysk i S-ka.

"Przegrany" Bernharda, "Niewiedza" Kundery, "Labirynt" i "Podglądania" Lupy, "Ja, Inny" Kertesza, "Rozmowy Pana Piotra"...


Aktualności:
Japońskie fascynacje...
Koreańska awangarda w...
Akustyczna Marika...
Wszystkie wojny fotor...
Naga prawda o pilotac...

Kapela ze Wsi Warszawa

Kimar Studio

wypady.pl

Subnet Internet (C)2003